20 przełomowych wydarzeń, które ukształtowały INTERNET. Część 2

Sieć INTERNET odmieniła nasze życie. Co jednak sprawiło, że jest tym... czym jest dzisiaj? Przyjrzeliśmy się 20 wydarzeniom, które odcisnęły piętno na współczesnym internecie.

20 przełomowych wydarzeń, które ukształtowały INTERNET. Część 2

Polecamy:

Zobacz także:

Wyszukiwarka Google: rok 1998

Craig Newmark nie przypuszczał, że jego serwis ogłoszeniowy Craigslist może stać się międzynarodowym hitem. Zdjęcie: Sierra Communications.

Okładka "MH & xmh: Email for Users & Programmers" Jerry'ego Peeka - pierwszej książki, która oficjalnie ukazała się w sieci.

Justin Hall - autor "Links from the Underground", pierwszego bloga w historii internetu.

Logo Napstera

Polecamy: 20 przełomowych wydarzeń, które ukształtowały INTERNET. Część 1

W pierwszej części przeglądu niezwykłych wydarzeń dość często powtarzało się słowo "PIERWSZY". Mieliśmy pierwsza grę online (MUD), adres internetowy (Symbolics.com) i serwis aukcyjny (eBay).

Teraz nasza podróż "do dzisiejszego INTERNETU" wchodzi już w fazę rozpoznawalnych nazw i niezwykłych osiągnięć. Będzie coś o Google, iTunes, Skype i Facebooku.

1996: Google na drodze do czasownika "googlować"

Wszystko zaczęło się na Uniwersytecie Stanford. Sergey Brin i Lawrence Page poznali się w roku 1995 i postanowili razem zrealizować swój studencki projekt "Backrub".

Pomysł był całkiem prosty. Chcieli zbudować wyszukiwarkę, która mogłaby pomóc ludziom w poszukiwaniu informacji w powstałym niedawno internecie. Projekt okazał się sukcesem, a w 1997 r. nazwę zmieniono na "Google". Co ciekawe, najpierw miało być googol - czyli jedynka i sto zer, ale (według legendy) Larry Page pomylił się rejestrując domenę.

Więcej: Historia Google: potęga, która powstała w garażu

Marka Google obejmuje obecnie mnóstwo produktów i usług. Firma dostarcza m.in. własną przeglądarkę (Chrome), mobilny system operacyjny (Android) i usługę pocztową (Gmail). Sama wyszukiwarka nadal używana jest przez 9 z 10 internautów, którzy szukają czegoś w sieci. Pewnie i Wy jej używacie?

1996: Craigslist - (nie)zwykła tablica ogłoszeń

Craigslist zaczęło działać w marcu 1995 r., jako prywatna tablica ogłoszeń. Craig Newmark umożliwił po prostu znajomym z San Francisco wrzucanie ofert na listę dyskusyjną. Chętnych było tak dużo, że wkrótce konieczne było stworzenie witryny internetowej, w której możnaby podzielić wpisy na kategorie.

Dlaczego Craigslist wstrząsnęło internetem w całych Stanach? Chodziło o bezpłatny dostęp, łatwy interfejs, a także wygodną prezentację treści. Ogłoszenia na Craigslist pomagały internautom w znalezieniu pracy, kupnie samochodu, wynajęciu mieszkania i umawianiu się na randki. Dziś serwis dostępny jest w prawie 700 miastach, w 50 krajach świata.

Popularne polskie serwisy ogłoszeniowe to Tablica.pl (dawniej: Szerlok), Gratka.pl i OLX.pl.

1996: Książki online torują drogę dla e-booków

Lata dziewięćdziesiąte to czas, w którym wszystko trafiało powoli do sieci. Było tylko kwestią czasu, kiedy online pojawią się także treści drukowanych książek, dając użytkownikom sporo nowych możliwości. Pierwszą z nich była specjalistyczna książka O'Reilly & Associates pt. "MH & xmh: Email for Users & Programmers". Jerry Peek napisał ją w 1991 r., a w internecie pojawiła się w czerwcu 1996 r. z warunkami licencji GNU General Public License.

Pewnie, że nie była to książka, którą chcielibyście wziąć na Kindle i poczytać na plaży, ale był to przełom. Publikacja MH & xmh to małe początki współczesnych e-booków, które czytać można w komputerze, na tablecie, w telefonie, a zwłaszcza w e-czytniku: urządzeniu stworzonym specjalnie dla elektronicznych książek.

1997: Blogi internetowe zmieniają sieć na dobre

Choć czy na lepsze?

Nazwy weblog użyto pierwszy raz w grudniu 1997 roku. Termin szybko skrócono do samego "bloga", a serwis BlogHerald.com informuje, że na początku 1999 r. oficjalnie istniały już 23 (słownie: dwadzieścia trzy) blogi. Obecnie swoje pamiętniki prowadzą gwiazdy filmowe i miliony zwykłych nastolatków. Istnieją blogi firmowe, podróżnicze i naukowe.

New York Times opublikował w 2004 r. wywiad z Justinem Hallem, nazywanym ojcem-założycielem prywatnych blogów. Hall zaczął pisać już 23 stycznia 1994 r., a jego "Links from the Underground" do dziś można znaleźć w sieci. Zapytany dlaczego zaczął blogować, autor odpowiedział: "Wiedziałem, że sieć jest niesamowita i chciałem wziąć w tym udział! Widząc jak wiele niedorzecznych stron istniało w tamtym internecie, pomyślałem, że ich stworzenie nie może być aż tak trudne".

Obecnie założenie bloga jest jeszcze prostsze. Można skorzystać z jednej z usług, takich jak: Wordpress, Tumblr czy Blox.pl.

1999: Napster wstrząsnął przemysłem muzycznym

Wciąż czujemy wstrząsy wtórne.

Kiedy 18-letni student pierwszego roku, Shawn Fanning, napisał aplikację do dzielenia się muzyką online i zaczął ją rozprowadzać w 1999 r., chyba nie zdawał sobie sprawy z tego, co stanie się dalej.

Napster umożliwił studentom wymianę plików muzycznych przy użyciu serwerów połączonych przez internet. Użytkownicy programu mogli pobierać i zostawiać piosenki za darmo, do pobrania dla wszystkich chętnych. Zabawa spodobała się tysiącom studentów i wielu miłośnikom muzyki, ale nie spodobała się wytwórniom fonograficznym.

Więcej: W kręgu Napstera

Sprawa trafiła do sądu federalnego, a ten po kilku apelacjach nakazał zamknięcie Napstera w lutym 2001 roku. Później serwis działał we współpracy z producentami, stając się jednym ze sklepów muzycznych w internecie. Inna rzecz, że wtedy istniały już Audiogalaxy, Gnutella, a później także Kazaa, DC++ i torrenty.

Na następnej stronie m.in. iTunes, Facebook i YouTube...