20 przełomowych wydarzeń, które ukształtowały INTERNET. Część 2

20 przełomowych wydarzeń, które ukształtowały INTERNET. Część 2

Logo iTunes

Polecamy:

Zobacz także:

Budka z komunikatorem Skype na lotnisku w Tallinnie (Estonia).

Mark Zuckerberg na okładce magazynu Time. Człowiek Roku 2010.

Piosenka Justina Biebera pt. "Baby" (ft. Ludacris) to najchętniej oglądany klip w historii YouTube. Obejrzany już 510 mln razy.

2003: Sklep iTunes uczy jak sprzedawać muzykę

28 kwietnia 2003 r. Apple wprowadziło swój sklep internetowy iTunes, dając klientom nowy sposób kupowania muzyki, którą lubią. Wyjątkowy sposób, bo był to pierwszy e-sklep z piosenkami tak łatwy w użyciu, dobrze skatalogowany i niedrogi.

Program iTunes istniał już w 2001 r., pozwalając użytkownikom umieszczać w nim posiadaną muzykę, a następnie odtwarzać ją na innych urządzeniach. Idea połączenia takiej aplikacji ze sklepem mogła wyjść tylko spod jednej ręki... Steve'a Jobsa, który stoi też za iPodem, iPhonem, a także królem tabletów - iPadem.

Więcej: Steve Jobs dyrektorem dekady wg Fortune

Apple iTunes to sklep internetowy, który zredefiniował pojęcie kupowania muzyki w Stanach. Ułatwił też rozwój młodym zespołom, które mogły odtąd sprzedawać swoje piosenki po jednej, wprost do konsumentów.

2003: Skype wprowadza rozmowy wideo

Czaty, a także komunikatory internetowe, swoje źródła mają w latach siedemdziesiątych. To wtedy zaczęła się historia IRC-a (Internet Relay Chat) i sieci BBS. Pierwszy typowy czat to chyba CompuServe CB Simulator stworzony w roku 1980. Dla większości amerykańskich internautów "chat online" zaczyna się jednak dopiero w 1996 r., kiedy AOL wprowadził taką usługę z tysiącami pokojów i milionami rozmówców.

Więcej: Budka z komunikatorem Skype na lotnisku

Kolejna rewolucja nadeszła w 2003 r., kiedy w sieci pojawił się Skype. Program połączył wszystko, co tylko było możliwe: komunikator tekstowy, wideokonferencje, VoIP... Każdą z technologii, które błyskawicznie łączą nas z przyjaciółmi! Co więcej, z komunikatora Skype można było dzwonić na telefony stacjonarne i komórki.

Internautów musiało to przyciągnąć. Dziś z komunikatora Skype korzysta nawet do 30 milionów osób na raz.

2004: Facebook. Lubisz to?

Największy gracz na rynku serwisów społecznościowych powstał po cichu na Uniwersytecie Harvard w lutym 2004 roku. Mark Zuckerberg i współzałożyciele Dustin Moskovitz, Chris Hughes oraz Eduardo Saverin wypuścili małą rzecz, którą nazwali Facebook. Pomysł był prosty: stworzyć miejsce w sieci, gdzie wszyscy studenci Harvardu mogliby umieszczać swoje "profile" i lepiej się poznać.

Serwis szybko się przyjął i rozszerzył do trzech kolejnych uczelni ze stowarzyszenia Ivy League w kolejnym miesiącu. Do końca 2004 r. Facebook osiągnął milion użytkowników i właściwie dopiero zaczynał się rozwijać. Był tym czymś, na co czekali internauci.

Historia Facebooka to jednak nie sama sielanka. Czterech założycieli stoczyło później batalię prawną o pieniądze i status. Szkoda, że w "The Social Network" opowieść ta została mocno przekręcona.

Dziś Facebook to ponad 500 milionów osób na całym świecie. Magazyn Time wybrał Marka Zuckerberga "Człowiekiem Roku 2010", a jego serwis jest po prostu wszędzie. Można kliknąć "Lubię to!", można to zwyczajnie lubić... lub nie lubić, ale powstanie FB to najważniejsze wydarzenie internetowe dekady.

2005: Pierwszy film na YouTube

"W porządku, więc stoimy tu przed słoniami" - od tych słów rozpoczyna się historia YouTube, największego serwisu internetowego do dzielenia się filmami przez użytkowników. Choć YouTube wystartował 14 lutego 2005 r., na pierwszy film trzeba było poczekać aż do 23 kwietnia. Oto stoi sobie jeden z twórców serwisu i przez 19 sekund opowiada o trąbach słoni :)

W serwisie YouTube w 2010 r. pojawiło się 13 mln godzin nagrań. Zanotowano również ponad 700 mld odwiedzin. Serwis pozwala na umieszczanie filmów na własnych stronach, a aktywni użytkownicy mogą umieszczać w nim nagrania bez limitów.

2011: ???

Ciekawe, co najbardziej zmieni INTERNET w 2011 roku. Może powstanie jakiś serwis, który zdetronizuje Facebooka? A może nowa usługa współdzielenia danych?

Czekamy na Wasze propozycje!