20 mln USD kary za nielegalny newsletter

W Stanach Zjednoczonych zakończyła się kolejna rozprawa sądowa o naruszenie praw autorskich. Tym razem przedmiotem sprawy był newsletter przygotowywany przez Lowry's Market Trend Analysis, który pracownicy firmy Legg Mason nielegalnie rozprowadzali między sobą. Sędzia określił wysokość kary za złamanie praw autorskich na 20 mln USD.

Lowry's Market Trend Analysis przygotowuje codzienne komentarze giełdowe, które odpłatnie za pośrednictwem poczty elektronicznej przesyła użytkownikom. Koszt abonamentu na taki newsletter wynosi 700 USD rocznie. W firmie Legg Mason jedynie trzy osoby zapłaciły za usługę, a korzystała z niej jedna czwarta pracowników firmy zatrudniającej 5,3 tys. osób.

Kiedy dowiedziała się o tym firma przygotowująca newsletter, sprawę skierowała do sądu. Lowry's Market Trend Analysis utrzymuje się głównie z abonamentu za przesyłanie komentarzy giełdowych, więc uznała, że w zaistniałej sytuacji narażona została na ogromne straty finansowe.

Sędzia wziął wszystkie okoliczności pod uwagę i orzekł winę Legg Mason. Tym samym firma będzie musiała zapłacić odszkodowanie w wysokości 20 mln USD. W tej chwili przedstawiciele Legg Mason zastanawiają się, czy wnieść apelację od wyroku, czy prosić sąd o zmniejszenie wysokości kary.