2 miliony domen w Polsce

Wystarczyło dwa i pół roku, by rejestr domen z końcówką .PL powiększył się dwukrotnie. We wtorek, zarejestrowano w Polsce 2-milionową domenę, a nasz rynek jest piątym największym w Europie.

Od roku 1990, kiedy w Sieci pojawiła się domena .PL, potrzebne było 18 lat na pierwszy milion domen w polskim rejestrze. "Pełnoletni" rynek rozwija się już dużo szybciej - od maja 2008 r. do stycznia 2011 r. zarejestrowano drugi milion adresów z polską końcówką.

Polska ma tym samym 5. największy rejestr domen w Europie, za Niemcami (14 mln domen), Wielką Brytanią (9 mln), Holandią (4,2 mln) i Włochami (2,1 mln). Według danych serwisów Domeny.pl i CenyDomen.pl, ponad 60 proc. właścicieli adresów z końcówką .PL to przedsiębiorcy. Na jednego abonenta domen w Polsce przypada średnio 2,6 nazwy internetowej.

Największą popularnością w Polsce cieszy się krajowa końcówka .PL (1,35 mln adresów). Polacy chętnie rejestrują też adresy COM.PL (330 tys.) i warszawskie WAW.PL (47,6 tys.)

Ostatnie 2,5 roku było na polskim rynku szczególnie ciekawe. Do największych transakcji należała sprzedaż domeny Opony.pl, którą jako element większej umowy wyceniono na 960 tys. złotych oraz mniejsze transakcje Urlopy.pl (400 tys. złotych), Kino.pl (150 tys. złotych) i Lekarze.pl (135 tys. złotych).

Polski rynek podgrzewają też ciekawe sprzedaże na Allegro. Niedawno, opisywaliśmy m.in. sprzedaż adresu Gmail.pl, który zakupiła w końcu hurtownia sanitariatów i zamieszanie wokół domeny JaroslawKaczynski.pl.