2 miliardy wiadomości spam wysyłane z Polski każdego dnia

W 2010 r. codziennie z komputerów w Polsce wysyłanych było średnio 2 miliardy niechcianych e-maili. 80 % wiadomości spam rozsyłały komputery zombie - informuje Symantec.

Przykład szkodliwej wiadomości spam z odnośnikiem do robaka Rustock, wysłanej z polskiego adresu IP

Grupy komputerów-zombie zlokalizowane w Polsce przez firmę Symantec

Tzw. zombie-PC to komputery użytkowników, zainfekowane przez cyberprzestępców złośliwym oprogramowaniem i włączone do botnetu (grupy pecetów służących do rozsyłania niechcianych wiadomości lub szkodliwych aplikacji). Nad takimi maszynami przestępcy mają pełną zdalną kontrolę, a ich posiadacze nie zdają sobie sprawy z tego faktu.

Maciej Iwanicki, inżynier systemowy w Symantec Polska mówi: "Większość spamu rozsyłają właśnie botnety, a nie pojedyncze komputery. W 2010 r. niemal jedna czwarta wiadomości spam wysyłanych z Polski była efektem działania znanego robaka Rustock. Droga do infekcji jest bardzo prosta - wystarczy kliknąć na mailowy odnośnik, choćby do reklamy rozmaitych preparatów zdrowotnych."

Liczba niechcianych wiadomości wysyłanych codziennie z polskich adresów IP sięga 2 proc. spamu dystrybuowanego na całym świecie. Dodatkowo 45 proc. spamu krążącego w Internecie zawiera narzędzia lub odnośniki do narzędzi, które mają na celu wyłudzenie poufnych danych ( phishing). W przypadku Polski wskaźnik ten jest niższy: jedna na dziesięć wiadomości to mail phishingowy.

Jak wynika z analizy "State of spam and phishing", wydanej w grudniu br. przez Symantec, do najpopularniejszych tematów wiadomości spam należały w 2010 r. aktualne wydarzenia: trzęsienia ziemi, mistrzostwa Świata w piłce nożnej oraz wyciek ropy w Zatoce Meksykańskiej. Zwróćmy uwagę, że tematy te pokrywają się częściowo z najpopularniejszymi hasłami wpisywanymi przez internautów w wyszukiwarce Google.

Należy spodziewać się, że w przyszłym roku główne tematy programów informacyjnych w dalszym ciągu będą wykorzystywane przez spamerów jako atrakcyjna treść wysyłanych przez nich wiadomości.

Co zrobić, by nie stać się "zombie"?

  • Korzystaj z oprogramowania zabezpieczającego, filtrującego również wiadomości pocztowe,
  • Nie klikaj w odnośniki zamieszczane w niechcianych wiadomościach, ani pod żadnym pozorem pobieraj zawartych w nich załączników ,
  • Regularnie aktualizuj system operacyjny komputera, aby ograniczyć do minimum liczbę potencjalnych luk, które pozwoliłyby cyberprzestępcom na przejęcie zdalnej kontroli nad komputerem .