Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

2 miliardy wiadomości spam wysyłane z Polski każdego dnia

W 2010 r. codziennie z komputerów w Polsce wysyłanych było średnio 2 miliardy niechcianych e-maili. 80 % wiadomości spam rozsyłały komputery zombie - informuje Symantec.

Przykład szkodliwej wiadomości spam z odnośnikiem do robaka Rustock, wysłanej z polskiego adresu IP

Grupy komputerów-zombie zlokalizowane w Polsce przez firmę Symantec

Tzw. zombie-PC to komputery użytkowników, zainfekowane przez cyberprzestępców złośliwym oprogramowaniem i włączone do botnetu (grupy pecetów służących do rozsyłania niechcianych wiadomości lub szkodliwych aplikacji). Nad takimi maszynami przestępcy mają pełną zdalną kontrolę, a ich posiadacze nie zdają sobie sprawy z tego faktu.

Maciej Iwanicki, inżynier systemowy w Symantec Polska mówi: "Większość spamu rozsyłają właśnie botnety, a nie pojedyncze komputery. W 2010 r. niemal jedna czwarta wiadomości spam wysyłanych z Polski była efektem działania znanego robaka Rustock. Droga do infekcji jest bardzo prosta - wystarczy kliknąć na mailowy odnośnik, choćby do reklamy rozmaitych preparatów zdrowotnych."

Liczba niechcianych wiadomości wysyłanych codziennie z polskich adresów IP sięga 2 proc. spamu dystrybuowanego na całym świecie. Dodatkowo 45 proc. spamu krążącego w Internecie zawiera narzędzia lub odnośniki do narzędzi, które mają na celu wyłudzenie poufnych danych ( phishing). W przypadku Polski wskaźnik ten jest niższy: jedna na dziesięć wiadomości to mail phishingowy.

Jak wynika z analizy "State of spam and phishing", wydanej w grudniu br. przez Symantec, do najpopularniejszych tematów wiadomości spam należały w 2010 r. aktualne wydarzenia: trzęsienia ziemi, mistrzostwa Świata w piłce nożnej oraz wyciek ropy w Zatoce Meksykańskiej. Zwróćmy uwagę, że tematy te pokrywają się częściowo z najpopularniejszymi hasłami wpisywanymi przez internautów w wyszukiwarce Google.

Należy spodziewać się, że w przyszłym roku główne tematy programów informacyjnych w dalszym ciągu będą wykorzystywane przez spamerów jako atrakcyjna treść wysyłanych przez nich wiadomości.

Co zrobić, by nie stać się "zombie"?

  • Korzystaj z oprogramowania zabezpieczającego, filtrującego również wiadomości pocztowe,
  • Nie klikaj w odnośniki zamieszczane w niechcianych wiadomościach, ani pod żadnym pozorem pobieraj zawartych w nich załączników ,
  • Regularnie aktualizuj system operacyjny komputera, aby ograniczyć do minimum liczbę potencjalnych luk, które pozwoliłyby cyberprzestępcom na przejęcie zdalnej kontroli nad komputerem .