18 miesięcy więzienia za krytykę rządu na blogu?

Koreańska prokuratura domaga się 18 miesięcy więzienia dla Parka Dae-sunga. Blogger pod koniec ubiegłego roku opublikował w Sieci wpis dotyczący rzekomych planów rządu na zablokowanie możliwości kupowania dolara przez duże firmy i instytucje państwowe. W innych postach krytykował też politykę gospodarczą władz.

31-letni Park Dae-sung został aresztowany w styczniu tego roku pod zarzutem złamania prawa telekomunikacyjnego i rozpowszechniania fałszywych informacji o charakterze finansowym.

Koreańczyk podpisujący się w sieci nickiem "Minerva" przewidział upadek amerykańskiego banku Lehmans Brothers oraz późniejsze załamanie kursu wona. Następnie opublikował na swoim blogu wpis, w którym zapowiedział, że rząd wkrótce zareaguje na te działania i wprowadzi zakaz kupowania dolarów przez duże firmy i instytucje państwowe.

Wiadomość wywołała prawdziwą burzę w Sieci i doprowadziła do panicznej wymiany walut na dolara. "The Korea Herald" podała, że w grudniu 2008 roku zapotrzebowanie na tę walutę wynosiło w Korei Południowej około 6 miliardów dolarów przy średniej na poziomie około 4 miliardów dolarów. Zmusiło to rząd do wykorzystania 2 miliardów dolarów rezerw. Ponadto informacja błyskawicznie trafiła do światowych mediów, co pogorszyło reputację państwa na międzynarodowych rynkach gospodarczych.

Prokuratura domaga skazania bloggera na 18 miesięcy więzienia. Wyrok zostanie ogłoszony w poniedziałek, 20 kwietnia.

Warto dodać, że wiele organizacji, w tym partie opozycyjne Korei Południowej, stanowczo sprzeciwiają się aresztowaniu Dae-sunga i twierdzą, że cała sprawa ma na celu wyciszenie krytyki rządu w Sieci.