Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

18 miesięcy więzienia za krytykę rządu na blogu?

Koreańska prokuratura domaga się 18 miesięcy więzienia dla Parka Dae-sunga. Blogger pod koniec ubiegłego roku opublikował w Sieci wpis dotyczący rzekomych planów rządu na zablokowanie możliwości kupowania dolara przez duże firmy i instytucje państwowe. W innych postach krytykował też politykę gospodarczą władz.

31-letni Park Dae-sung został aresztowany w styczniu tego roku pod zarzutem złamania prawa telekomunikacyjnego i rozpowszechniania fałszywych informacji o charakterze finansowym.

Koreańczyk podpisujący się w sieci nickiem "Minerva" przewidział upadek amerykańskiego banku Lehmans Brothers oraz późniejsze załamanie kursu wona. Następnie opublikował na swoim blogu wpis, w którym zapowiedział, że rząd wkrótce zareaguje na te działania i wprowadzi zakaz kupowania dolarów przez duże firmy i instytucje państwowe.

Wiadomość wywołała prawdziwą burzę w Sieci i doprowadziła do panicznej wymiany walut na dolara. "The Korea Herald" podała, że w grudniu 2008 roku zapotrzebowanie na tę walutę wynosiło w Korei Południowej około 6 miliardów dolarów przy średniej na poziomie około 4 miliardów dolarów. Zmusiło to rząd do wykorzystania 2 miliardów dolarów rezerw. Ponadto informacja błyskawicznie trafiła do światowych mediów, co pogorszyło reputację państwa na międzynarodowych rynkach gospodarczych.

Prokuratura domaga skazania bloggera na 18 miesięcy więzienia. Wyrok zostanie ogłoszony w poniedziałek, 20 kwietnia.

Warto dodać, że wiele organizacji, w tym partie opozycyjne Korei Południowej, stanowczo sprzeciwiają się aresztowaniu Dae-sunga i twierdzą, że cała sprawa ma na celu wyciszenie krytyki rządu w Sieci.