Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

14-latek napisał grę, która opanowała App Store

Lubicie gry logiczne? Bubble Ball to prawdziwy hit na iPhone'a, który był w ostatnim tygodniu najchętniej pobieraną aplikacją w App Store. Wyprzedził nawet legendę gier mobilnych - Angry Birds.

Nie każdy uwierzy, że autorem gry jest czternastolatek Robert Nay, uczeń ósmej klasy jednej ze szkół w Utah. Mobilną grę za darmo pobrać można w sklepie aplikacji Apple dla iOS.

Nay spędził ostatnie kilka miesięcy pracując nad Bubble Ball, które ostatecznie pojawiło się w Sieci pod koniec roku 2010. Poza App Store, gierka jest też dostępna w wersji dla systemu Android.

Celem gracza jest przygotowanie fizycznej platformy, po której kulka dostanie się w odpowiednie miejsce. Z wyglądu Bubble Ball przypomina stareńkie "The Incredible Machine".

Pomysł na stworzenie gry podrzucił kolega Roberta, który stwierdził: jeśli tak lubisz swojego iPoda touch, to może spróbuj coś do niego zaprogramować. Młodemu entuzjaście nie trzeba było dwa razy powtarzać.

Początkowo Robert próbował programować w języku Objective-C, jednak po pewnych problemach, zaczął testować różne platformy do tworzenia aplikacji na telefony komórkowe. Ostatecznie wybrał Coronę firmy Ansca Mobile.

Czternastolatek nie spodziewał się, że Bubble Ball będzie tak popularne w App Store. Aplikację pobrano już 500 tysięcy razy, a Robert planuje wydanie płatnych dodatków, które mogłyby przynieść środki do pracy nad kolejną grą.

W pracy nad Bubble Ball, chłopiec mógł liczyć na pomoc swojej mamy Kari, która narysowała niektóre plansze. Chłopiec samodzielnie wykonał całą pracę grafika i programisty.

Czy mieliście już okazję pograć w Bubble Ball?