13 mld zł z e-commerce w 2009 r.

Wg szacunków "Gazety Prawnej" sprzedaż w sklepach internetowych w 2009 r. wzrośnie o 20-30% i wyniesie ok. 13 mld zł. Rok 2008 r. zakończył się wynikiem o 40% lepszym, niż osiągnięty 12 miesięcy wcześniej.

Wg danych "Gazety Prawnej" sprzedaż w sklepach internetowych w czwartym kwartale minionego roku wzrosła o 20-30%. Było to wynik lepszy od osiągniętego w 2007 r., ale niższy od prognoz, które mówiły o 50-60% wzroście.

Wg ekspertów "Gazety Prawnej" dynamika wzrostu sprzedaży w sklepach internetowych osiągnięta w IV kwartale 2008 r. utrzyma się w roku bieżącym. Szacuje się, że w 2009 r. sprzedaż e-sklepów sięgnie wartości 13 mld zł. W porównaniu do roku ubiegłego nie jest to wynik oszałamiający, wówczas osiągnieto wzrost 40%.

Taki spadkowy trend jest oczywiście konsekwencją spowolnienia gospodarczego, choć nie należy negować faktu, że w dalszym ciągu zapowiadany wzrost jest dwucyfrowy, a klientów robiących zakupy w internecie wciąż przybywa. Wg raportu "E-commerce w Polsce" w ubiegłym roku 66% internautów przynajmniej raz dokonało zakupu w e-sklepie lub na aukcji.

Cytowani przez "Gazetę Prawną" przedstawiciele branży potwierdzając spadek obrotów w IV kwartale 2008 r. uważają jednak, że kryzys pozytywnie wpłynąć może na kondycję polskiego e-commerce: To nam pomoże, bo Polacy będą szukać tańszych towarów, więc chętniej kupować będą on-line.

Źródło: http://biznes.gazetaprawna.pl