12 lat Google: ogłoszono zwycięzców projektu 10 do potęgi 100

Google obchodzi dziś dwunaste urodziny i z tej okazji ogłoszeni zostali zwycięzcy projektu 10 do potęgi 100. Firma uznała, że Khan Academy, FIRST, Public.Resource.org, Shweeb i Afrykański Instytut Nauk Matematycznych to najbardziej innowacyjne i pomocne ludzkości pomysły. Google dofinansuje projekty łączną sumą 10 milionów dolarów.

Projekt 10^100 (czytaj: projekt 10 do potęgi 100) zakładał odnalezienie pomysłów na zmianę świata, które mogłyby pomóc jak największej liczbie osób. Łącznie w konkursie udział wzięło ponad 150 tys. pomysłów. Google wybrało najciekawsze projekty i połączyło je w 16 wielkich pomysłów, z których wybrano następnie 5 najciekawszych.

Wśród dofinansowanych pomysłów znalazły się:

Bezpłatne udostępnianie materiałów edukacyjnych online

Dofinansowany projekt: Khan Academy, suma: 2 mln dolarów

Wspieranie nauki i edukacji inżynierskiej

Dofinansowany projekt: FIRST, suma: 3 mln dolarów

Większa przejrzystość prac rządów

Dofinansowany projekt: Public.Resource.org, suma: 2 mln dolarów

Wprowadzenie innowacji w transporcie publicznym

Dofinansowany projekt: Shweeb, suma: 1 mln dolarów

Zapewnienie odpowiedniego wykształcenia uczniom w Afryce

Dofinansowany projekt: Afrykański Instytut Nauk Matematycznych, suma: 2 mln dolarów

Wszystkie zwycięskie inicjatywy są rozwijane od dłuższego czasu. Pisaliśmy już m.in. o Khan Academy, której biblioteka zawiera prawie 2000 filmów o różnorodnej tematyce naukowej.

Wśród zwycięzców są też dwie inicjatywy, których wspólnym celem jest zainteresowanie młodzieży inżynierią. FIRST chce np. inspirować młodych ludzi do wybierania kariery związanej z nauką i technologią, zapewniając im prawdziwe doświadczenie przy pracy z zawodowymi inżynierami i naukowcami.

Poza organizacją Public.Resource.org, której celem jest zapewnienie dostępu online do publicznych dokumentów rządowych w Stanach Zjednoczonych, ciekawie prezentuje się również Shweeb. To pomysł na napędzane przez człowieka pojazdy jednoszynowe. Lepiej chyba, jeśli zobaczycie je na własne oczy: