100 milionów użytkowników DSL

Podczas pierwszego dnia targów CeBIT w Hanowerze przedstawiciele DSL Forum ogłosili najnowsze dane dotyczące dostępu do internetu w technologii DSL. Najświeższe globalne statystyki firmy analitycznej Point Topic wskazują, że w lutym łączna liczba użytkowników łączy DSL przekroczyła 100 mln.

Z danych wynika, że ubiegłoroczny wzrost sięgnął 60 proc., a już na koniec grudnia 2004 r. na świecie z łączy DSL korzystało 96 mln użytkowników. Najdynamiczniej rosły rynki wschodzące. Dla przykładu w Turcji, gdzie w tej chwili Point Topic doliczyła się ok. 500 tys. użytkowników wzrost wyniósł 725 proc. Dalsze miejsca pod względem dynamiki odnotowały Czechy 589 proc. oraz Irlandia 351 proc. Wzrost powyżej 100 proc. miał miejsce w Meksyku, Malezji, Nowej Zelandii oraz na Litwie. Raport nie wspomina o Polsce, gdzie rynek nadal rozwija się dynamicznie, jednakże jest już w pewnej mierze nasycony.

Rynki, gdzie dostęp via DSL zagościł na dobre także wykazały istotne przyrosty. Numerem jeden są Chiny - na tym ogromnym rynku liczba abonentów DSL wzrosła o 8,5 mln. Na dojrzałym rynku amerykańskim, przybyło dalszych 3,93 mln linii.

Regionem o największej liczbie użytkowników DSL jest Unia Europejska. Pierwsze miejsce pod względem wzrostu liczby abonentów zajęła Francja 3,25 mln, za nia uplasowała się Wielka Brytania 2,8 mln. Kolejne miejsca zajęły Wlochy 1,73 mln oraz Niemcy 1,4 mln.

Przekroczenie poziomu 100 mln abonentów oraz gwałtowny rozwój w każdym rejonie stanowią o znaczącym sukcesie tej technologii dostępowej - podsumował Steve Kingdom, niedawno wybrany na nowego szefa DSL Forum.

W rozmowie z Compurerworld onlinre Laurie Gonzales, dyrektor marketingu DSL Forum stwierdziła, że prognozy co do ilość użytkowników technologii DSL zakładają wzrost do 500 mln w 2010 roku.

Analitycy Point Topic zaznaczają, że choć wciąż dominuje technologia ADSL, to rynek otwiera się na nowsze standardy - zwłaszcza szybszy ADSL2plus (transfer do 25 Mb/s), który zdobywa popularność w Szwecji, Francji, i Norwegii, zaś jego testy rozpoczynają dostawcy w USA. ADSL2plus stanowić będzie dla operatorów bazę do świadczenia usług triple play. Na Dalekim Wschodzie nabiera znaczenia VDSL (pobieranie danych z prędkością 52 MB/s) - około 5 mln instalacji jest w Chinach, Japonii oraz Południowej Korei. Tzw. symetryczny DSL mial ok. 1,2 mln użytkowników na koniec 2004 roku. W maju podczas kwartalnego spotkania DSL Forum swoimi doświadczeniami we wdrożeniach nowych technologii będą mogli zapewne podzielić się także operatorzy z Europy Wschodniej i Środkowej.

***

CeBIT 2005 - więcej aktualności