100 milionów pobrań Adblock Plus - dodatku do kasowania reklam

Popularny dodatek do Firefoksa, który powstrzymuje reklamy pojawiające się na stronach internetowych, pobrano już ponad 100 milionów razy. To rekord, jeśli chodzi o przeglądarkowe aplikacje i jedno z ciekawszych rozszerzeń, jakie kiedykolwiek powstało.

100 milionów pobrań Adblock Plus - dodatku do kasowania reklam
Adblock Plus jest najchętniej pobieranym dodatkiem w historii Firefoksa. Podobnego wyniku nie odnotowało też dotąd jakiekolwiek z rozszerzeń Google Chrome i pozostałych przeglądarek.

Jakiś czas temu, TechCrunch poinformował, że z Adblock Plus korzysta codziennie nawet 12 mln osób, chcących powrotu do sieci wolnej od reklam.

Aplikacja open-source pozwala im kasować reklamy z wybranych stron, a także blokować całe kampanie reklamowe, takie jak Google Adsense. Adblock Plus ma zwiększyć kontrolę internautów, którzy mają odtąd większe możliwości doboru elementów, które chcą oglądać.

Twórca dodatku, Wladimir Palant pracował ostatnio w zespole Songbird. Władze Mozilli chcą jednak, by programista skupił się w najbliższym czasie na rozwijaniu bijącej rekordy popularności wtyczki.

Adblock Plus to dość kontrowersyjna aplikacja, która w pewnym stopniu blokuje też rozwój stron internetowych. W końcu, pieniądze z reklam to największe, a często jedyne źródło dochodów ich twórców. Co myślicie o dodatku? Czy używacie Adblocka i filtrujecie nim reklamy, np. w naszym portalu?

Rozszerzenie posiada swoją oficjalną stronę. Adblock Plus 1.31 jest też gotowy do pobrania w repozytorium Dodatki dla Firefoksa.