10 usług, które może wkrótce zaoferować Google

Na początku była wyszukiwarka Google, wkrótce dołączyła do niej poczta Gmail, komunikator Gtalk, system operacyjny dla telefonów komórkowych Android i wiele innych usług. Czym jeszcze zaskoczy nas Google? Przedstawiamy 10 usług, których wprowadzenia możemy się spodziewać.

Skąd wiemy jakich usług spodziewać się ze strony Google? To nie jest żadną tajemnicą. Wystarczy przyjrzeć się spółkom, w których udziały objął należący do firmy fundusz inwestycyjny Google Ventures, który inwestuje w start-upy technologiczne na całym świecie. Firmy te rozwijają różnego rodzaju zaawansowane usługi i produkty, które Google może chcieć w przyszłości rozwijać jako swoje, pod marką Google.

Oto 10 usług, które może wprowadzić Google:

1. Produkcja przeciwciał

Tak, to nie pomyłka. Google interesuje się rynkiem farmaceutycznym i jest udziałowcem libańskiej firmy Adimab. Przedsiębiorstwo zajmuje się badaniami nad uproszczeniem i przyspieszeniem produkcji przeciwciał w oparciu o drożdże. Przeciwciała upraszczają i przyspieszają proces leczenia, jednocześnie obniżając jego koszty.

2. Obsługa płatności

Google Ventures ma udziały w amerykańskiej firmie Corduro, zajmującej się obsługą płatności przez Internet i telefony komórkowe oraz w punktach sprzedaży. Więcej na ten temat znajduje się w poprzednim newsie.

3. Nauka języków obcych

Mieszcząca się w USA i Japonii firma English Central dostarcza oprogramowanie do nauki angielskiego z wykorzystaniem treści z Internetu, m.in. przemówień Baracka Obamy czy klipów filmowych. Aplikacja pozwala kursantom na odsłuchanie swoich wypowiedzi w obcym języku i wskazuje błędy w wymowie.

4. Promocja oprogramowania

Amerykańska firma OpenCandy oferuje wydawcom oprogramowania wtyczkę, która pozwala użytkownikom w trakcie jego instalacji polecić użytkownikom inne aplikacje. Usługa pozwala na łatwe ściągnięcie komplementarnych programów, jeżeli klienci sobie tego zażyczą.

5. Tworzenie interaktywnych zdjęć

Siedziba firmy Pixazza znajduje się w tej samej miejscowości co siedziba Google - w kalifornijskim Mountain View. Pixazza to usługa online, która pozwala na konwersję statycznych zdjęć i obrazków w interaktywną treść poprzez wyświetlanie produktów przedstawionych na obrazku na wielu znanych witrynach. Zdjęcia są otagowane podobnie jak zdjęcia na Facebooku, ale tagi prowadzą do informacji produktach i możliwości ich zakupu.

6. Przewidywanie przyszłości

Jak niedawno informowaliśmy Google kupiło udziały w firmie Recorded Future, która zajmuje się przewidywaniem przyszłości na podstawie analizy danych z przeszłości. Według jej twórców, potrafi ona przewidywać zmiany na giełdzie lub atak terrorystów. Pod uwagę brane jest m.in. zainteresowanie internautów danym tematem. Więcej informacji na ten temat znajduje się we wcześniejszym newsie.

7. Gry mobilne z geolokalizacją

Firma SCVNGR z siedzibą w Bostonie oferuję platformę umożliwiającą budowę mobilnych gier z geolokalizacją. Zapewniają one interaktywną zabawę wszystkim osobom wyposażonym w jakiekolwiek mobilne urządzenie. Firma deklaruje, że platforma jest na tyle prosta, że grę może zbudować każdy. Brać udział w grze można poprzez SMS-y, mobilne przeglądarki i aplikacje na iPhone’a i Androida.

8. Sprytne sieci energetyczne

Za pomocą specjalnych urządzeń, oprogramowania i usług firma Silver Spring Networks chce poprawić wydajność energetyczną sieci przesyłowych i obniżyć emisję dwutlenku węgla. Taka inteligentna sieć nazywa się smart grid (ang. sprytna sieć).

9. Usługi dla e-biznesu

Firma VigLink z San Francisco pomaga wydawcom internetowym zarabiać na publikowanych przez nich stronach. VigLink oferuje system oparty o zlecenie: wydawca otrzymuje pieniądze za każdą zrealizowaną dzięki jego witrynie transakcję, a VigLink pobiera 25% prowizji.

10. Produkcja samochodów

Firma V-Vehicle powstała w 2005 roku, ale do dzisiaj nie dorobiła się strony internetowej. Według Google V-Vehicle ma produkować nowoczesne samochody. Projektowanie i produkcja mają odbywać się na terenie USA. Na razie konkretów większych konkretów.

Czy Google to bestia?

Nie wszyscy są zadowoleni z tak dynamicznego rozwoju firmy Google i zajmowania przez nią kolejnych obszarów biznesu. Faktem jest, że Google obejmuje coraz więcej obszarów życia, zwłaszcza tych związanych z aktywnością w cyfrowym świecie. Zapraszamy do obejrzenia filmu stworzonego przez krytyków firmy: