10 tys. Polaków rozliczyło PIT online

  • (aja),

Taką informację ogłosiło wczoraj (15 kwietnia) Ministerstwo Finansów. Osoby te złożyły PIT-37 przez Internet, bez konieczności potwierdzania go kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

Jak pisze Gazeta.pl, możliwość wysyłania siecią PIT-37 za 2008 r. bez konieczności podpisywania go kwalifikowanym e-podpisem pojawiła się tydzień temu, 9 kwietnia. Przed rokiem fiskus dostał przez Internet tylko 306 PIT-ów. Wynikało to właśnie z konieczności zakupu kosztownego bezpiecznego e-podpisu.

Teraz ów podpis nie jest konieczny. Fiskus identyfikuje autentyczność zeznania rocznego po NIP podatnika, jego danych personalnych i kwocie przychodu z zeznania rocznego za 2007 r. Niestety, przez sieć można złożyć tylko formularz PIT-37, w razie konieczności wraz z ulgowymi załącznikami PIT/O, PIT/D i PIT-2K.

Taki formularz można też wypełnić na stronie www.e-deklaracje.gov.pl. Trzeba jednak wcześniej ściągnąć specjalne oprogramowanie i tzw. wtyczkę do tego oprogramowania. Po wysłaniu zeznania rocznego siecią podatnik otrzyma Urzędowe Potwierdzenie Odbioru.

Wspólnie rozliczający się małżonkowie przed wysłaniem formularza PIT-37 przez Internet muszą wcześniej złożyć w urzędzie skarbowym lub wysłać pocztą papierowy formularz UPL-1. W ten sposób jeden z małżonków upoważni drugiego do podpisania PIT-a w jego imieniu.