10 przełomowych technologii, które zmieniły świat

Zastanawialiście się kiedyś, jak wyglądałby świat bez satelitów telekomunikacyjnych, ogólnodostępnych komputerów osobistych, szerokopasmowego dostępu do Internetu albo telefonów komórkowych? To, że możemy dziś mówić o elektronice codziennego użytku zawdzięczamy technologiom wymyślonym kilkanaście i kilkadziesiąt lat temu, ale produkty kształtujące współczesną rzeczywistość powstają cały czas.

10 przełomowych technologii, które zmieniły świat
Przedstawiamy subiektywny ranking 10 technologii i produktów, które wywarły znaczący wpływ na współczesne społeczeństwo.

Pilot telewizyjny

W 1955 r. do użytku wszedł pierwszy bezprzewodowy kontroler zdalnego sterowania odbiornikiem telewizyjnym, Zenith Flash-Matic. Rewolucyjna możliwość włączania/wyłączania urządzenia, przełączania kanałów i zmniejszania lub zwiększania głośności bez wstawania z miejsca przyczyniła się do rozwoju telewizji jako medium (chociażby zwiększenie liczby kanałów).

Minęło z górą pół wieku, a "na pilota" działa większość urządzeń elektroniki użytkowej w domu, a prozaiczne już sterowanie funkcjami telewizora umożliwia nawet aplikacja na iPhone'a.

Sztuczne satelity

4 października 1957 r. Rosjanie umieścili na orbicie okołoziemskiej pierwszego sztucznego satelitę, Sputnika. Tym samym "Zimna wojna" nabrała zupełnie nowego wymiaru - państwa Zachodu, zwłaszcza Stany Zjednoczone, musiały na to wydarzenie zareagować i to w sposób odpowiedni do technologicznych możliwości.

Ówczesny prezydent USA, D. Eisenhower, 7 lutego 1958 r. powołał do życia agencję ARPA (Advanced Research Projects Agency). Jej dziedzictwo to uruchomiona w 1969 roku sieć komputerowa ARPAnet, prekursor Internetu.

Gry komputerowe

Początki branży komputerowej rozrywki były skromne. Pojawienie się automatów z grą Atari Pong (1972 r.) było jednak pierwszym zwiastunem przełomu. Niesamowita popularność tej banalnie prostej gry przełożyła się na wprowadzenie wersji "domowej" (w 1976 r.), czego konsekwencją z kolei był rozwój komputerów osobistych i konsol do gier.

Wartość rynku gier wyceniana jest dziś na ok. 22 miliardy dolarów.

Komputer osobisty

Początek ery komputera osobistego datowany jest na 12 sierpnia 1981 r., kiedy koncern IBM zaprezentował komputer PC 5150. Do tej pory producenci niemal prześcigali się w konstruowaniu niekompatybilnych ze sobą maszyn, wymagających specyficznego oprogramowania i urządzeń peryferyjnych.

IBM PC 5150 doprowadził ostatecznie do standaryzacji rynku i sprawił, że komputery z zabawek dla hobbistów stały się podstawowym narzędziem biznesowym.