10 niezbędnych w podróży aplikacji dla BlackBerry

Jeśli korzystasz z urządzenia BlackBerry i dużo podróżujesz, ten poradnik jest dla ciebie. Opisaliśmy w nim 10 aplikacji (niektóre z nich są darmowe), dzięki którym możesz wygodnie planować wyjazdy, kalkulować wydatki, organizować swój czas, pracować i komunikować się ze współpracownikami.

Opisane poniżej aplikacje wymienione są w przypadkowej kolejności - oferują bowiem tak różne zestawy funkcji, że trudno je porównywać pod względem użyteczności.

1.WorldMate Live

WorldMate pozwala na błyskawiczne uzyskanie wszelkich informacji na temat zaplanowanych podróży - program ten jest niezwykle przydatny dla osób, które dużo czasu spędzają na wyjazdach służbowych. Co ważne, wszystkich tych danych nie trzeba żmudnie wprowadzać do aplikacji - wystarczy przesłać do WorldMate kopie e-maili z potwierdzeniami zakupu biletów, rezerwacji hotelowych, wypożyczalni samochodów itp. Aplikacja analizuje te dane, a następnie wyświetla w sposób wygodny dla użytkownika.

W darmowej wersji "lite" znajdziemy też wyszukiwarkę sklepów i usług, narzędzia do przeliczania kursów walut, rezerwowania taksówek oraz wyszukiwania danych w serwisie LinkedIn. Jeśli wykupimy wersję Gold (11,95 USD za miesiąc), dodatkowo dostaniemy powiadomienia o statusach lotów (np. o opóźnieniach) oraz rozbudowany przewodnik po hotelach, lotniskach itp.

2.Exgis Time & Expense Enterprise

Zadaniem Exgis jest ułatwienie użytkownikowi zapisywania informacji o wydatkach, czasie pracy, podróżach itp. Dane te mogą zostać potem wykorzystane do szacowania kosztów podróży, wydatków służbowych itp. W ramach usługi otrzymujemy również możliwość generowania raportów online (można je kategoryzować np. pod kątem klientów, lokalizacji, projektów, czasu pracy itp.), z opcją eksportu danych do Inuit QuickBooks 2008. Z programu można przez 15 dni korzystać za darmo - później trzeba zapłacić 10 USD za miesiąc.

Istnieje też możliwość wykupienia tylko niektórych z funkcji oferowanych przez aplikację (np. wyłącznie sumowanie kosztów podróży) - ich ceny są oczywiście zdecydowanie niższe niż pełnej wersji.

3.Poynt

Aplikacja umożliwiająca wyszukiwanie firm oraz osób w okolicy - można dzięki niej znaleźć określony sklep lub restaurację, godzinę projekcji wybranego filmu w kinie nieopodal lub stację paliw oferującej benzynę w najniższej cenie.

Poynt w pełni integruje się z BlackBerry (m.in. z aplikacją mapową) - dzięki temu bez problemu można np. błyskawicznie zadzwonić do znalezionego na mapie sklepu. Dzięki wykorzystaniu zewnętrznych narzędzi możemy też od razu - z poziomu interfejsu - zarezerwować miejsce w restauracji lub bilet w kinie.

4.Urbanspoon

Urbanspoon.com to rozbudowany serwis internetowy, publikujący opinie na temat restauracji - na stronie agregowane są informacje z komentarzy użytkowników, blogów, Twittera oraz profesjonalnych recenzji. Darmowa aplikacja Urbanspoon dla BlackBerry umożliwia błyskawiczny dostęp do zawartości tego serwisu - ale z pewnym haczykiem.

Otóż w programie nie wybieramy konkretnej restauracji - zamiast tego... losujemy ją. Do dyspozycji mamy trzy koła (podobnie jak w "jednorękim bandycie") - jedno odpowiada za wybór lokalizacji, drugie za typ kuchni, trzecie - za ceny. Odpowiednio definiując poszczególne pozycje określamy, jaka dokładnie restauracja nas interesuje. Później wystarczy tylko "pociągnąć" za dźwignię i zobaczyć, jaki lokal zaproponuje nam Urbanspoon.

5.Buzzd

Buzzd agreguje informacje z Twittera, Foursquare, Gowalli, Yelpa oraz komentarzy użytkowników - wszystko po to, byś mógł dowiedzieć się, jakie miejsca w mieście są akurat najbardziej popularne. To coś w rodzaju Digga stworzonego z myślą o wyszukiwaniu atrakcji w miejscu, w którym akurat przebywasz. Czyli świetne narzędzie dla kogoś, kto właśnie pojawił się w nowym mieście, ma ochotę odwiedzić jakiś klub lub iść na koncert - ale nie wie gdzie warto się udać.