10 największych zagrożeń świątecznych według Trend Micro

Zbliżające się święta oraz towarzyszące im przygotowania i zakupy prezentów to nie tylko okres wzmożonej aktywności handlowców, ale również czas, w którym swe działania nasilają sieciowi przestępcy. O tym czego powinniśmy unikać informuje między innymi firma Trend Micro.

Okres świąteczny i związana z nim aktywność Internautów zachęcają sieciowych przestępców do nasilenia działań opartych o metody socjotechniczne. Firma Trend Micro przygotowała ranking dziesięciu zagrożeń świątecznych, na które w szczególności warto zwrócić uwagę.

10. Oszuści wykorzystują poszukiwanie okazji

Do klikania na niebezpieczne odnośniki mają skłaniać fałszywe rabaty i promocje. Wykorzystywane są przede wszystkim popularne produkty, takie jak na przykład iPhone.

9. Fałszywe serwisy organizacji charytatywnych

Wszelkiego rodzaju katastrofy w postaci trzęsień ziemi, pożarów, huraganów stanowią dla cyberprzestępców doskonałą okazję do wyłudzania pieniędzy. Istotne znaczenie ma fakt, że w okresie świątecznym Internauci są bardziej skłonni do wspierania działań charytatywnych. Reagując na listy e-mail z prośbą o wsparcie lub wchodząc na spreparowane strony internetowe użytkownicy światowej sieci często pomagają nie potrzebującym, lecz oszustom.

8. Kartki z życzeniami, które przynoszą złe wiadomości

E-kartki, czyli kartki elektroniczne, są często wykorzystywane jako przynęty skłaniające internautów do odwiedzenia niebezpiecznych stron. W okresie świątecznym jest to szczególnie skuteczne, jako że wzrasta ilość wysyłanych e-kartek i spora część Internautów spodziewa się tego typu przesyłek.

7. Szkodliwe reklamy

Do rozpowszechniania szkodliwego oprogramowania wykorzystywane są między innymi fałszywe reklamy. W przeszłości bywały one umieszczane na łamach popularnych serwisów internetowych bez wiedzy administratorów.

6. Fałszywe wyniki wyszukiwania prezentów

Przestępcy wykorzystują popularność określonych fraz do pozycjonowania stron zawierających szkodliwe oprogramowanie. W efekcie wyniki prezentowane przez wyszukiwarki mogą prowadzić do niebezpiecznych witryn.