10 lat za atak na eBay.com?

21-letni Amerykanin Anthony Scott Clark przyznał się do "zamierzonego uszkodzenia zabezpieczonego komputera" - czyli do przygotowania ataku DDoS na serwery serwisu aukcyjnego eBay, do którego doszło w lipcu i sierpniu 2003 r. Grozi mu za to maksymalnie 10 lat więzienia i grzywna.

Prokuratura dowiodła, że 2,5 roku temu Clark i jego wspólnicy zdołali zainfekować koniem trojańskim ponad 20 tys. komputerów, co pozwoliło im na wykorzystanie zarażonych maszyn do przeprowadzenia ataku DDoS (Distributed Denial of Service) na serwery eBay'a. Wedle szacunków prokuratury, straty poniesione w wyniku tego ataku przez serwis aukcyjny mogły sięgnąć setek tysięcy USD. Nie wiadomo na razie, jakie były powody ataku.

Oskarżonemu grozi kara do 10 lat więzienia i kara grzywny - maksymalnie może być to kwota dwukrotnie wyższa od spowodowanych przez atak strat finansowych. Wyrok w tej sprawie ma zapaść w kwietniu 2006 r.

Rzecznik eBay.com nie określił, jakie dokładnie straty poniosła firma - wyraził jednak zadowolenie z postępów w śledztwie. "Bardzo poważnie podchodzimy do kwestii bezpieczeństwa naszych użytkowników i serwisów. Mam nadzieję, że ta sprawa dobitnie pokazuje, że zarówno my, jak i wymiar sprawiedliwości konsekwentnie zwalczamy wszelkie próby zakłócenia tego bezpieczeństwa" - powiedział rzecznik serwisu.