+1 od Google - klikaj tylko w polecane linki

Google zaprezentowało nowy sposób polecania treści w wyszukiwarce. Społecznościowe narzędzie +1 ułatwi przeglądanie wyników, pokazując które serwisy i usługi polecają znajomi. To takie facebookowe "lubię to" przeniesione w świat Google.

+1 od Google - klikaj tylko w polecane linki
Nazwa +1 to skrót od: "to jest świetne" - pisze w wiadomości na blogu Rob Spiro, Google Product Manager. Nowa funkcja pozwoli sprawdzić, które strony internetowe, reklamy i usługi lubią nasi przyjaciele i bliscy.

Aby korzystać z tej możliwości, potrzebne będzie konto Google. Kiedy jesteśmy zalogowali, w wyszukiwarce zobaczymy ikonkę +1 - jej kliknięcie znaczy tyle co facebookowe "lubię to".

Piękno +1 polega na tym, że otrzymujesz właściwe polecenia (bo pochodzą od ludzi, którzy są dla ciebie ważni), w odpowiednim czasie (kiedy potrzebujesz informacji) i w najlepszej formie (na stronie wyników wyszukiwania) - pisze Spiro.

To wszystko prawda, choć przed Google pojawiają się schody. Po pierwsze, kto dokładnie jest moim znajomym? Ten kogo dodałem do skrzynki Gmail, a może ci których obserwuję w Blogspocie?

Grzegorz Marczak z Antyweb.pl zauważa też: "kolejna rzecz to gdzie my będziemy widzieli rezultat działania +1? W profilu Google danej osoby? Czy ktoś tam w ogóle zagląda. Google niestety w swojej długiej historii nie dorobiło się jednego głównego serwisu społecznościowego, nie ma własnego Facebooka więc tak naprawdę nie wiadomo gdzie będą się nasze googlowskie lajki pojawiać".

Może jednak Google da sobie z tym radę. Nie od dziś jest to najbardziej innowacyjna firma IT, nawet jeśli "projekty społecznościowe" wychodzą jej średnio.

Google będzie powoli wprowadzać +1, zaczynając od anglojęzycznej wersji google.com. Polecenia będą pojawiać się obok wyników wyszukiwania, a także w profilach użytkowników. W dalszej kolejności przycisk zostanie umieszczony na zewnętrznych stronach, którym można będzie dać plusa.

Zobacz wideoprezentację Google +1