1,5 mld zł Allegro

W 2004 roku serwis Allegro osiągnął obrót na aukcjach przekraczający 831 mln zł. Wartość transakcji na platformie w bieżącym roku ma wynieść 1,5 mld zł. To rok rekordów Allegro. Szósty rok działalności.

Historia Allegro.pl rozpoczęła się w pewien grudniowy piątek 1999 roku. Trzech zapaleńców z Poznania i jeden Holender, którego nazwisko niektóre media zajawiają inicjałem B., uruchomiło mały portal aukcyjny. Nazwali go Allegro, bo chcieli kojarzyć się z szybkością działania.

- Na początku Allegro było małą, zajmującą piwnicę bez okien, poznańską firmą. Po roku działania przenieśliśmy się do dwupokojowego mieszkania. Dziś to profesjonalne przedsiębiorstwo z branży IT zatrudniające ponad 100 pracowników - mówi Artur Brzęczkowski, szef działu marketingu.

Informacja o powstaniu serwisu aukcyjnego trafiała do przyszłych użytkowników najczęściej pocztą pantoflową. Pierwszym sprzedanym przedmiotem była kamera internetowa za 320 zł. W pierwszych tygodniach po starcie przedmiotów było zaledwie kilkaset. Dziś można wybierać spośród 1,2 mln dostępnych ofert sprzedaży.

Liczba użytkowników Allegro zbliża się do czterech mln, a codziennie rejestruje się ponad 5 tys. nowych osób. 11 grudnia w niedzielę padł rekord dziennych rejestracji - nowe konta założyło 6 tys. użytkowników.

Na początku działalności serwis udostępniał tylko jeden sposób sprzedaży, czyli aukcje. Obecnie większość obrotów generuje sprzedaż "po stałej cenie", czyli znane użytkownikom "Kup Teraz".

QXL Poland nie podaje szczegółowych wyników finansowych firmy. Tom Parkinson, doradca prawny i sekretarz spółki QXL ricardo walczącej o prawo własności do serwisu, na majowej konferencji powiedział nam, że w okresie od kwietnia do listopada 2004 roku polskie Allegro odnotowało zysk netto w wysokości około 9 mln zł.