1,5 miliona abonentów I-mode

Liczba użytkowników systemu telefonii mobilnej I-mode do końca 2003 roku wzrośnie w Europie do 1,5 mln – szacuje firma badawcza Jupiter Research.

Rok 2002 zamknął się liczbą 270 tys. europejskich użytkowników I-mode. Pomimo, że telefonia I-mode pozostanie, zdaniem analityków, usługą niszową z niewielką liczbą użytkowników i generującą stosunkowo niewielkie wpływy, to niski koszt budowy sieci może sprawić, że gra warta będzie przysłowiowej świeczki.

Wzrost liczby użytkowników telefonii I-mode generowany będzie, zdaniem analityków, przez trzy czynniki. Po pierwsze I-mode jest najbardziej w tej chwili promowaną usługą przez kilku europejskich operatorów, m.in. przez francuskiego Bouygues Telecom i hiszpańskiego Telefonica Moviles. Po drugie, większe możliwości terminali I-mode pomagają operatorom i dostawcom treści stworzyć znacznie bardziej atrakcyjną dla abonenta platformę. Po trzecie wreszcie, stosunkowo niska cena (poniżej 100 euro) aparatu I-mode z kolorowym wyświetlaczem, pozwala na skuteczną rywalizację z konkurencyjnymi usługami MMS.

Z kolei dla dostawców treści i operatorów różnych serwisów przeznaczonych dla platform I-mode, koszty wprowadzenia i utrzymania usługi są stosunkowo niskie i kształtują się na poziomie 20 – 40 tys. euro rocznie. Jednak zawartość serwisów oferowanych na platformach I-mode w nieznacznym tylko stopniu może przyciągnąć potencjalnych użytkowników tej usługi. Doświadczenia japońskie wykazują, że najbardziej atrakcyjne serwisy tematyczne przyciągają zaledwie około 5% nowych użytkowników miesięcznie.