1,3 mln ogłoszeń rekrutacyjnych w polskim internecie w 2008 r.

W ubiegłym roku najwięcej ogłoszeń rekrutacyjnych kierowano do przedstawicieli handlowych, sprzedawców, pracowników fizycznych i programistów, a najaktywniejsi w sieci byli pracodawcy z Mazowsza, Śląska i Wielkopolski - wynika z raportu opracowanego przez portal rekrutacyjny GazetaPraca.pl.

GazetaPraca.pl opublikowała raport "Rekrutacja w polskim internecie" (pdf) przedstawiający krajobraz rynku pośrednictwa pracy on-line. Jest to kontynuaacja prac analitycznych rozpoczętych we wrześniu 2007 r. raportem "Rynek pracy w Polsce - Potencjał rekrutacyjny polskiego internetu".

W polskim internecie w ubiegłym zamieszczono ponad 1 304 tys. ogłoszeń rekrutacyjnych. Jest to wynik o ok. 100 tys. mniejszy niż odnotowano w roku 2007. Najwięcej ofert ukazało się we wrześniu oraz kwietniu (średnio 4 tys. ogłoszeń dziennie), a najmniej - w grudniu oraz listopadzie (odpowiednio 2,3 i 2,9 tys. ofert dziennie). W 2008 roku co godzinę publikowano w internecie 148 ofert pracy (średnia miesięczna: 108 tys. ogłoszeń).

W 2008 r. za pośrednictwem internetu nowych kadr poszukiwało ponad 48 tys. pracodawców. Najwięcej ofert pochodziło z województw mazowieckiego (ponad 27%), śląskiego i wielkopolskiego. Największą dynamikę przyrostu liczby ofert pracy odnotowano w województwach, w których w 2007 roku ukazało się najmniej ogłoszeń. Do najszybciej rozwijających się regionów należą województwa: lubuskie (wzrost o 7%), opolskie (6%) oraz świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie (po 3%). Wśród wszystkich ogłoszeń rekrutacyjnych 5% dotyczyło pracy poza granicami kraju.

Najwięcej, ponad 580 tys. ogłoszeń (43% wszystkich) przeznaczonych było dla specjalistów nie posiadających wyższego wykształcenia (m. in. dla mechaników, sprzedawców i kierowców). Na drugim miejscu pod względem liczby ogłoszeń (330 tys. i 24%) znalazły się stanowiska dla specjalistów z wyższym wykształceniem, m.in. dla księgowych, informatyków i architektów. Trzecią co do liczebności grupę zawodową stanowili pracownicy fizyczni, do których skierowano nieco ponad 254 tys. ogłoszeń (ok. 19%).

W minionym roku najczęsciej poszukiwanymi pracownikami byli: przedstawiciele handlowi, sprzedawcy i ekspedienci, kierownicy sprzedaży, programiści, pracownicy fizyczni, księgowi, specjaliści i doradcy do spraw ubezpieczeń, magazynierzy, kierowcy oraz specjaliści ds. finansowych.

Raport jest efektem stałego monitoringu internetowego rynku rekrutacyjnego prowadzonego przez serwis GazetaPraca.pl w oparciu o dane dostarczone przez zewnętrznego i niezależnego partnera - Gemius SA. Monitoring obejmuje swoim zasięgiem 8 serwisów rekrutacyjnych (w kolejności alfabetycznej): www.gazetapraca.pl, www.gratka.pl, www.hrk.pl, www.infopraca.pl, www.jobpilot.pl, www.jobs.pl, www.praca.pl, www.pracuj.pl.

Źródło: http://press.gazetapraca.pl