e-commerceStandard 2009 - relacja z konferencji

W społeczności siła

O e-commercowym zmonetyzowaniu zaangażowania społeczności mówił Dominik Czarnota, pełnomocnik zarządu ds. eCommerce whttp://Nasza-Klasa.pl . Prelegent posłużył się przykładem firmy Dell, która za pośrednictwem konta @DellOutlet w Twitterze komunikowała się ze swymi klientami oraz informowała o nowych i ciekawych ofertach. Konto firmy obserwuje obecnie ponad 1,1 mln "followersów", a obrót wygenerowany od momentu zaistnienia w Twitterze ukształtował się na poziomie 3 mln USD. Siła społeczności wykorzystana może być również w tzw. zakupach grupowych - co idealnie wykorzystał przedstawiony przez prelegenta serwis Groupon.com. Okazuje się, że od uruchomienia serwisu w listopadzie 2008 r. do września 2009 r. użytkownicy Groupon zaoszczędzili na grupowych zakupach ponad 17 mln USD i przeprowadzili ponad 345 000 transakcji. Prezentacja Dominika Czarnoty po raz kolejny udowodniła, że mechanizmy społecznościowe są skutecznym narzędziem sprzedaży internetowej, wykorzystywanym również w serwisie Nasza-Klasa.pl.

e-commerceStandard 2009 - relacja z konferencji

Kupują ludzie - mechanizmy społecznościowe jako skuteczne narzędzie sprzedaży, Dominik Czarnota, Nasza-Klasa.pl

Wy jesteście Waszą marką - przekonująco mówił Viren Bhandari, właściciel m. in.http://Skarpetkowo.pl zachęcając właścicieli sklepów - uczestników konferencji do wykorzystania narzędzi mikroblogowych w promowaniu swej marki w sieci. Jak to zrobić? Zaleceń jest sporo, bo wbrew pozorom nie jest to zadanie łatwe: Bądź sobą, znaj swój produkt, bądź gotowy na jakiekolwiek pytania, nie bądź nudny, porozmawiaj z innymi, nie spamuj z ofertami swojego sklepu - charyzmatycznie przekonywał Viren Bhandari. Komunikuj co się dzieje w Twojej firmie, pamiętaj, że na mikroblogu czas pracy nie trwa od 9:00 do 18:00, a także zbieraj opinie, nie poddawaj się kiedy opinia jest negatywna - przyznawaj się do błędów, popraw się i komunikuj, że już jest lepiej :)

e-commerceStandard 2009 - relacja z konferencji

Tego nie zrobi agencja PR czyli jak mikroblogowanie i wiarygodna komunikacja z klientami naprawdę zwiększają obroty w e-sklepie, Viren Bhandari, Skarpetkowo.pl

Viren Bhandari zapoczątkował w serwisiehttp://Flaker.pl akcję internetowych testów konsumenckich tzw. flaktesty, które polegają rozdawaniu użytkownikom do testów produktów ze sklepu w zamian za opinie (bez względu na to czy pozytywne czy nie). Rezultat? Sprzedaż w sklepie Skarpetkowo.pl wzrosła o prawie 200%, a średnia wartość koszyka skoczyła z 70 zł do 180-200 zł! Oczywiście skarpetek nie kupowali tylko testerzy czy inni użytkownicy serwisu Flaker, ale również - a w zasadzie przede wszystkim - klienci nowi, którzy do pozytywnych recenzji docierali poprzez Google.

O reklamie w mediach społecznych mówił Jakub Krzych, współzałożycielhttp://AdTaily.com . System AdTaily.com daje możliwość dotarcia z reklamą (tzw. widget AdTaily to banner graficzny o wymiarach 125 na 125 pikseli, wyświetlany w boksie reklamowym na stronie wydawcy) do najbardziej niszowych serwisów i blogów. Obecnie w systemie znajduje się ponad 3 tys. witryn, co - biorąc pod uwagę fakt, iż oficjalnie projekt ruszył w lipcu 2009 -wydaje się wynikiem imponującym. Cena reklamy zależna jest od wydawcy strony i jak podkreślał prelegent - po prostu podlega samoregulacjom rynkowym. Dla przykładu - przy CTR = 4.0%, CPC wyniosło w AdTaily 31 gr, w innej sytuacji - przy CTR = 2,44% CPC = 45 gr. Wg zapowiedzi prelegenta trwają prace nad uruchomieniem angielskiej wersji serwisu i przygotowywany jest start wspólnie z zagranicznym partnerem.

e-commerceStandard 2009 - relacja z konferencji

Agnieszka Świtkowska, menedżer konferencji i wydawca Internet Standard

Matej Novak, SEM guru zhttp://Ataxo.com zwrócił w swej prezentacji uwagę na kwestię trudnego zarządzania reputacją w sieci zdominowanej przez serwisy i różnorodne narzędzia społecznościowe. Prelegent zalecił monitorowanie internetu pod kątem obserwacji informacji o firmie (za pomocą np. narzędzi Google: Search, News, Google Blog Search czy Monitter i RSS), a także podał sposoby działania w sytuacji, kiedy pojawi się problem. Należy wówczas przede wszystkim nawiązać bezpośredni kontakt z osobą, która źle pisze o firmie i spokojnie wyjaśnić kontrowersje oraz ewentualnie przeprosić, a także stworzyć przyjazną marce przestrzeń w Google (opracować nowe brandingowe treści, zadbać o odpowiednią ilość linków zwrotnych oraz wspierać te działania pozytywnymi opiniami, które już istnieją w Google). Nie należy zapominać o firmowym blogu, kontach w serwisach społecznościowych, aktywnej działalności w mikroblogosferze, tworzeniu i udostępnianiu wiedzy (np. w postaci poradników), a także o nawiązywaniu partnerstw, sponsoringu, a nawet wspieraniu inicjatyw charytatywnych w sieci. Szkoda, że podobnych zaleceń nie znała wcześniej np. firma Oetker...

e-commerceStandard 2009 - relacja z konferencji

On-line reputation management, Matej Novak, Ataxo