UMTS: Polska w ogonie...

Podobnie jest z omawianiem strategii budowy sieci dla potrzeb telefonii 3G. Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem będzie pójście śladem niemieckich operatorów, którzy dzielą się kosztami stworzenia całej infrastruktury. "Mogę powiedzieć, że podobnie jak inni operatorzy na świecie rozważamy możliwość współpracy z konkurencyjnymi sieciami przy budowie telefonii 3G ze względu na potrzeby optymalizacji jej kosztów i zwiększenie szybkości budowy zwłaszcza w kontekście Prawa Budowlanego obowiązującego w naszym kraju" - skomentował Jacek Kalinowski z Centertela. Żadnych konkretnych planów jednak jeszcze nie ma, co oznacza, że również pod względem technicznym, kwestia uruchomienia UMTS rozmywa się we mgle.

Uzbroić się w cierpliwość

Początkowo, przed wydaniem zgody na roczne opóźnienie wdrożenia UMTS w Polsce planowano, że do końca roku 2004 sieć telefonii 3G pokryje swym zasięgiem 20% populacji kraju, a do końca 2007 r. - 40% populacji. Nic z planów nie wyszło. Co więcej, kiedy Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji popierała wniosek operatorów o przedłużenie okresu wejścia UMTS, sugerowała również, żeby termin wydłużyć jeszcze o jeden rok. Jest prawdopodobne, że z takiej sugestii przyjdzie skorzystać naszym operatorom. Obecnie rynek telekomunikacyjny w Polsce i na świecie przeżywa znaczny regres, więc potężne inwestycje przestają się opłacać. "Słaba sytuacja rynku telekomunikacyjnego związana jest z olbrzymim przeinwestowaniem w infrastrukturę, znacznie powyżej potencjału rynku" - skomentował Jerzy Sadowski z Polkomtela. Tym bardziej więc operatorzy nie będą szturmować szybkiego wdrożenia UMTS. Dlatego na to, by cieszyć się telefonią 3G, przyjdzie nam jeszcze długo czekać.

Wydaje się jednak, że UMTS może w Polsce liczyć na spore zainteresowanie - wniosek taki płynie z badania TNS Telecoms 3G 2003: aż 51 polskich użytkowników komórek zadeklarowało w nim chęć korzystania z takich usług. Połowa osób zainteresowanych UMTS twierdzi także, że jest skłonna płacić dodatkowe 6 do 10 EUR za usługi takie jak MMS, poczta elektroniczna czy szybki dostęp do Internetu.

UMTS w liczbach

  • 22 mld funtów - cena koncesji UMTS w Wielkiej Brytanii;

  • 98 mld marek - cena koncesji UMTS w Niemczech;

  • 3-4 mld dolarów - cena zbudowania sieci UMTS przez trzech operatorów w kraju o powierzchni takiej jak Polska;

  • 2,5 tys. euro - zmiana zezwolenia telekomunikacyjnego świadczenia usług UMTS z 2004r. na 2005r.;

  • 466 mln dolarów - suma, jaką zamierzają oszczędzić niemieccy operatorzy telekomunikacyjni: E-Plus oraz Group 3G, dzieląc się kosztami budowy sieci;

  • 650 mln euro - cena polskiej koncesji UMTS za każdy z trzech bloków o częstotliwości 2 x 20 MHz;

  • ok. 971 mln euro - koszt polskiej licencji na bloki o szerokości pasma 2 x 30 MHz.

    Zasoby WWW

    http://www.ericsson.pl/umts/index.xml - stworzony przez firmę Ericsson serwis o UMTS

    http://www.umts-forum.org - wszystko o UMTS: raporty, prezentacje, prognozy i słownik

    http://www.siemens.com/umts - serwis o UMTS opracowany przez firmę Siemens

    http://www.umtsworld.com - najświeższe informacje, technologie, artykuły i wydarzenia związane z UMTS

    http://www.telix.pl/umts.php - polska strona poświęcona telefonom i technologii UMTS