Trendy CES - rewolucja 3DTV, USB 3.0, tablety

Trendy CES - rewolucja 3DTV, USB 3.0, tablety

Tablety - Intel i Nvidia stają do boju

CES 2010 udowodnił, że pomimo świetnej sprzedaży netbooków, producenci wciąż szukają nowych produktów, które mogliby wkrótce zaoferować klientom. Ważną częścią tegorocznych targów były tablety.

Tablety w pigułce

Steve Ballmer z tabletem HP

Tablet HP

Tablet ICD Ultra wykorzystujący procesor Nvidia Tegra 2

Tablety na CES 2010:

Podczas CES zaprezentowano kilkanaście nowych modeli tabletów, w tym m.in. projekty takich firm jak HP-Microsoft, Lenovo czy Dell. Wsród uczestników bardzo często pojawiało się pytanie o to, czy tablety w najbliższych latach powtórzą sukces netbooków. W tle tych prezentacji widać rywalizację pomiędzy dwoma gigantami komputerowymi: firmami Intel oraz Nvidia.

Większość z tabletów, które pojawiły się podczas CES 2010, działało w oparciu o układy Arm. Mimo to, można już zauważyć, że rynek ten czekają zmiany oraz walka pomiędzy koncernami. Znamienne jest, że najwięksi gracze, tacy jak Dell czy HP - Microsoft, nie zdradzili z jakich podzespołów zbudowane zostały ich tablety. Wśród wystawców dało się również znaleźć firmy oferujące tablety z układami Intela.

Tegra 2 - Nvidia w natarciu

Podczas CES 2010 zaprezentowane zostały pierwsze modele tabletów opartych o układ Tegra 2. Wśród nich znalazły się m.in. Innovative Converged Devices Ultra, linia Vega oferowana przez T-Mobile czy projekt koncepcyjny marki Asus.

Najważniejszą cechą nowej Tegry, jak podkreśla Nvidia, jest osiem niezależnych procesorów - wśród nich znajduje się układ ARM Cortex-A9, dwurdzeniowa jednostka wykonana w 40-nanometrowym procesie produkcyjnym. Oprócz tego Tegra 2 zawiera rdzeń graficzny GeForce oraz inne, niezależne procesory przeznaczone do odrębnych zadań (np. dekodowania wideo).

Zastosowanie niezależnie od siebie pracujących rdzeni obliczeniowych ma pomóc w wydłużeniu czasu pracy urządzenia. Na potwierdzenie tych zapowiedzi producent przedstawił wyniki testów platformy w tablecie o ekranie 5" - urządzenie testowe pracowało przez 140 godzin odtwarzając muzykę i przez 16 godzin wyświetlając filmy w wysokiej rozdzielczości. Tegra 2 obsłuży dotykowe, trójwymiarowe interfejsy użytkownika; wspiera też Adobe Flash Playera.

Nvidia oświadczyła na CES, że Tegra 2 jest przeznaczona dla urządzeń mających ekran o przekątnej od 5 do 15 cali - czyli idealnie wpasowuje się w kategorię tabletów.

Intel: Atom doskonały?

Nvidia nie wypowiedziała się na temat swojego udziału na rynku tabletów. Tom Kilro, wiceprezes sprzedaży i marketingu w Intelu, zapytany o plany Intela związane z tym segmentem, odpowiedział lakonicznie, że firma pracuje nad kilkoma projektami opartymi o procesor Atom. Jednocześnie Intel nie podał żadnych informacji na temat specyfikacji układów, które przeznaczy na rynek tabletów.

"Intel jest gotowy na nadejście nowych urządzeń, w tym oczywiście tabletów. Nasze układy Atom dla netbooków okazały się strzałem w dziesiątkę i sprzedały w milionach egzemplarzy na całym świecie" - stwierdził Kilro w jednym z wywiadów. "Arm zdobył bardzo mocną pozycję na rynku urządzeń mobilnych. Zdajemy sobie sprawę, że jesteśmy nowi w tej kategorii i czeka nas trudne zadanie. Intel ma jednak bardzo silne zaplecze w postaci silnego ekosystemu oprogramowania" - dodał.

Nvidia odpowiada, że tablety potrzebują przede wszystkim układów, które zapewnią bardzo długi czas pracy na jednej baterii. W tej sferze zaś układy Arm sprawdzają się lepiej niż rozwiązania Intela.

Procesory Arm używane są w większości smartfonów i zaczynają pojawiać się w bardziej zaawansowanych urządzeniach jak ranie laptopy czy tablety. Swoje produkty wykorzystujące tę technologię zapowiedzieli m.in. Lenovo (wspomniany wcześniej smartbook Skylight) oraz HP.