Solaris Gate: uwiecznienie czy backup danych?

Na SolarisGate.pl składają się cztery połączone ze sobą serwisy:

Arka: Celem projektu jest uwiecznienie spersonalizowanej wiedzy, mądrości i doświadczeń użytkowników, by mogły one być przekazane przyszłym pokoleniom. Można dodawać wpisy, zdjęcia, filmy czy budować mapę świadomości.

Comm 21: Platforma komunikowania, służąca do nawiązywania nowych kontaktów.

Reabelia: Użytkownicy w tej części projektu mogą pisać własne blogi, manifesty. Służyć ma to tworzeniu nowych idei - "Rebelia to portal, w którym członkowie społeczności SolarisGate.pl zmieniają świat" - czytamy na stronie SolarisGate.

eAkademia: Platforma szkoleniowa, w której Użytkownik portalu otrzymuje do dyspozycji materiały związane m.in. z 50 narzędziami Komunikatu Otwartego oraz @powerlanguage. Część materiałów jest dostępna w momencie pierwszego zalogowania, inne będą publikowane stopniowo.

Solaris Gate: uwiecznienie czy backup danych?

Co jeszcze daje SolarisGate.pl:

- przechowywanie materiału genetycznego uzytkowników w postaci włosa z cebulką umieszczonego w bursztynie.

- konto o pojemności 16 lub 32 GB, które synchronizuje się automatycznie ze specjalnym pendrivem. Jedyny dostęp do przechowywanych danych użytkownik otrzymuje poprzez urządzenie (pendrive) - nie ma dostępu przez żadną stronę internetową

- skan głowy użytkownika wykonany w skali 1:1 i przechowywany w postaci cyfrowej na koncie użytkownika Solaris Gate.

Kontrowersje

Wymienione wyżej funkcjonalności to wciąż nie wszystko, co ma dawać SolarisGate.pl. Strona kusi takimi nazwami usług jak "Skaner przyszłości", "Kuźnia Idei" czy "Kolekcja Doświadczeń". Wśród internautów powtarzają się jednak opinie, że projekt stworzony przez Piotra Tymochowicza, znanego doradce medialnego i specjalistę ds. wizerunku, to kolejny produkt marketingowy za którym nie stoi żadna wartość. Zastanawia też wczesne IPO, które przewidziano na dwa tygodnie po starcie projektu.

Należy też przyznać, że pewne zapewnienia osób stojących za SolarisGate.pl brzmią dosyć zaskakująco. Otóż do Piotra Tymochowicza wkrótce ma przyjechać przyjaciel z Google, który jest zainteresowany projektem SolarisGate.pl. W serwisie ma powstać też nowy język obrazkowy, którym będą mogli porozumiewać się użytkownicy, których po pierwszym roku ma być ok 60 000 (połowa z Polski i połowa z zagranicy).

Dostęp do serwisu jest płatny - 97 zł za dwa lata. Projekt ma być rentowny już po po pierwszym roku działalności.