Social gambling - nowy pomysł na społeczność

Czy to jest zgodne z prawem?

Zgodnie z zaprezentowanymi na stronie informacjami i opiniami prawnymi - tak. Działalność 3buki.pl nie należy traktować jako działalności bukmachera, a czynności użytkowników nie podlegają regulacjom Ustawy z dnia 29 lipca 1992 r. o grach i zakładach wzajemnych i na ich podejmowanie nie jest konieczna odpowiednia koncesja oraz zachowanie wymogów wskazywanych przez Ustawę - brzmi w skrócie uzasadnienie prawne. Przypomnę jednak, iż Pikum.com - angielski serwis działający w modelu social gambling, został zamknięty na początku 2009 r. z przyczyn prawnych, mimo iż wcześniej uznany był za legalny, a kosztowna (5 tys. funtów) akcja marketingowa zdobyła mu naprawdę sporo użytkowników.

Mamy pewność iż żaden organ administracji (w naszym wypadku przede wszystkimi urzędy celne odpowiadające za kontrole przestrzegania przepisów dot. gier i zakładów losowych) nie zakwestionuje naszego projektu, jednak niestety z racji oczywistego braku ustalonej linii postępowania w/w organów odnośnie serwisów typu social gambling takiej pewności nie mamy. Być może z punktu widzenia PR i marketingu nasze stanowisko jest co najmniej kłopotliwe, jednak nie możemy gwarantować iż niezależne organy będą zawsze przyjmowały nasz punkt widzenia - mówi Sebastian Wojdył. Ze swojej strony w wypadku zainteresowania organów administracji naszym projektem będziemy ściśle współpracować w celu dostarczenia opinii prawnych, dokumentacji systemu, tak by umożliwić wydanie, naszym zdaniem, pozytywnej dla 3buki.pl decyzji.

Czy idea social gambling sprawdzi się na gruncie polskim? Obserwacja sektora serwisów social lending potwierdza tezę, że jeśli mówimy o społecznościach i finansach najważniejsza jest gwarancja bezpieczeństwa transakcji oraz eliminacja nieuczciwych użytkowników (patrz case Monetto). W social gambling dochodzi jednak jeszcze adrenalina i emocje związane z wygraniem bądź przegraniem zakładu, która stanowić może klucz do sukcesu (patrz serwisy typu Podbij).

Twórcy 3buki.pl zdecydowanie odcinają się od idei "social lending". Utożsamianie rynku social lending, rządzącego się specyficznymi uwarunkowaniami z rozwiązaniami typu social gambling może być mylące. Z jednej strony mamy bowiem do czynienia z serwisem o tematyce gamblingowej w modelu aukcyjno-ogłoszeniowym (3buki.pl) z drugiej zaś z systemem de facto transakcyjnym, w którym następuje ścisła integracja działań użytkowników z działaniami operatora systemu, tak więc nie sądzimy aby można było porównywać działanie systemów social lending z naszym projektem - mówi Sebastian Wojdył.

Najbliższy czas pokaże, czy polskim internautom spodoba się społecznościowy hazard i czy zdadzą egzamin z uczciwości podczas zawieranych między sobą zakładów. Twórcy 3buki.pl mają zaś ambitne plany rozwoju serwisu poza granicami kraju (Słowacja).

Tymczasem ja zakładam się, że już niedługo powstanie kilka nowych serwisów typu "social gambling".