Skuteczna reklama w Google AdWords

Skuteczna reklama w Google AdWords

Formaty reklamy

Google oferuje reklamodawcom sporo formatów reklamy. W jednej kampanii można korzystać z wielu rodzajów ogłoszeń i w tej materii nie ma w zasadzie żadnych ograniczeń.

Najprostszym rozwiązaniem jest klasyczna reklama tekstowa, widoczna najczęściej przy wynikach wyszukiwania. Można jednak rozszerzyć ją o informacje dodatkowe, takie jak adres sklepu lub dane kontaktowe. Reklama może się także pojawić na liście produktów. W takim wypadku możliwe jest umieszczenie krótkiego opisu reklamowanego produktu i jego ceny. Dzięki temu internauta zdobywa cenne informacje jeszcze przed przejściem do wybranej przez ciebie witryny.

Reklamodawca może się także zdecydować na ogłoszenie znacznie bogatsze wizualnie. Powinien wówczas wybrać reklamę graficzną. Dzięki interaktywnej lub statycznej grafice może dotrzeć do klientów odwiedzających witryny działające w systemie partnerskim Google (AdSense). Bogactwo serwisów należących do Google’a umożliwia także swobodne operowanie reklamami wideo. Można je stosować jako samodzielne ogłoszenia lub wplatać do strumienia wideo, który oglądają internauci odwiedzający chociażby serwis YouTube.

W wypadku reklam graficznych i wideo trzeba jednak zwrócić uwagę na kolejne wytyczne Google’a. Statyczne ogłoszenia tego typu muszą być zapisane w formacie JPEG, JPG, PNG lub GIF. „Waga” pliku graficznego nie może przekraczać 150 kB a jego rozmiar zależy od formatu samej reklamy (między innymi długi banner, kwadrat mały lub duży czy tzw. wieżowiec).

Innymi prawami rządzi się reklama animowana, którą trzeba zapisać jako plik GIF lub w formacie Flasha. Jej rozmiar również nie może przekraczać 150 kB, ale Google określił też długość i tempo. Długość animacji nie może przekraczać 30 sekund i musi ona wyświetlać się z maksymalną prędkością 5 klatek na sekundę (20 klatek na sekundę lub wolniej w wypadku animacji we Flashu). Tego typu reklamy nie mogą ponadto zawierać efektu stroboskopowego (migotania), naśladować artykułów prasowych lub wyglądu witryn innych wydawców czy reklamodawców ani imitować okien dialogowych lub systemowych komunikatów o błędach. Sposób przygotowania reklam wideo jest podobny.

Listę formatów reklam zamykają ogłoszenia przygotowane z myślą o posiadaczach telefonów komórkowych. W tym wypadku można wybrać reklamę tekstową lub graficzną wyświetlaną na podstawie lokalizacji jej adresata. Dopuszczalna jest także aplikacja z reklamami typu „Kliknij, aby pobrać”. Tego typu ogłoszenia przekierowują użytkownika bezpośrednio do wybranego serwisu z aplikacjami (Apple App Store lub Google Play).

Należy jednak pamiętać, że nie każde urządzenie obsługuje dany format pliku – i tak nie ma sensu tworzenie reklamy we Flashu dla użytkowników iPada lub iPhone’a, gdyż sprzęt Apple’a nie obsługuje tego formatu. Reklamodawca musi wiedzieć o takich rzeczach.

Płatności

Dużą zaletą prowadzenia kampanii reklamowych w Google AdWords jest swoboda określania ponoszonych przez reklamodawcę kosztów. System nie narzuca minimalnej kwoty, jaką trzeba wydać, i każdy może sam określić swój budżet dzienny. W dowolnej chwili można przejrzeć także raporty dotyczące poniesionych kosztów. Reklamodawca może wybrać jeden z kilku sposobów – modeli – uiszczania opłat za swoje ogłoszenia. Pierwszym i zarazem najbardziej popularnym jest model CPC (ang. cost per click) lub PPC (pay per click), czyli określenia kwoty, którą można apłacić za kliknięcie reklamy.

Z kolei w modelu CPM (cost per impression), czyli kosztu wyświetlenia, liczba kliknięć reklamy nie jest brana pod uwagę. Określa się miejsce umieszczenia ogłoszenia, a następnie ponosi koszty po każdym tysiącu jego wyświetleń. Ten model jest jednak dostępny jedynie dla sieci partnerskich Google’a.

W trzecim modelu pod uwagę brana jest liczba uzyskanych konwersji – reklamodawca określa stawkę kosztu pozyskania klienta. Konwersję Google definiuje jako „wykonanie w witrynie reklamodawcy pożądanej czynności przez użytkownika, który kliknął reklamę np. zakupienie produktu lub wysłanie prośby o przekazanie dalszych informacji”. W modelu CPA (cost per acquisition) nadal płacisz za kliknięcie, ale koszt określany jest tak, by uzyskać jak największą liczbę konwersji – zakupienia przez użytkownika jakiegoś przedmiotu lub zapisania się na newsletter.

Po wykupieniu reklam w systemie AdWords można podlegać obowiązkowi zapłacenia chociażby podatku VAT. Po założeniu własnego konta w systemie zleceniodawca określa swój status podatkowy – biznesowy lub osobisty. Od tego wyboru zależy to, czy w ostatecznych kosztach uwzględnione zostaną podatki.

Ranking reklamy

Na rynku reklamowym w systemie AdWords działa wiele firm. Może się więc zdarzyć, że kilka z nich wybierze te same słowa kluczowe do wyświetlania swoich ogłoszeń. Wówczas to Google decyduje, gdzie i czyje reklamy zostaną wyświetlone. Brany jest tu pod uwagę tzw. Ranking Reklamy. To wartość definiująca pozycję twojego ogłoszenia w stosunku do innych. Ranking zależy od określonych przez ciebie maksymalnych kwot, które możesz zapłacić, oraz od tzw. Wyniku Jakości, czyli specjalnej wartości określającej jakość samej reklamy, użytych w niej słów kluczowych oraz witryny, do której reklama prowadzi. Warto pamiętać, że wpływ na Ranking Reklamy w takim samym stopniu mają i twój budżet, i Wynik Jakości.

Ranking obliczany jest automatycznie i zawsze wtedy, gdy system AdWords uzna, że twoja reklama nadaje się do wyświetlenia. Pamiętaj, że działania konkurencji mogą mieć wpływ na miejsce, w którym pojawi się twoje ogłoszenie.

Czas na praktykę

Opisaliśmy teoretyczne podstawy systemu AdWords. Czas się dowiedzieć, jak założyć własne konto w systemie i zacząć w nim działać. Wszystko jest dość proste, a niezbędne działania ukończysz w kilka minut.

Na początek trzeba założyć konto w jakiejkolwiek usłudze Google’a (jeśli go jeszcze nie masz). Przydatne jest chociażby konto w usłudze Gmail, bo właśnie na jego adres przesyłane będą powiadomienia z AdWords.

Następnie wejdź na stronę adwords.google.pl i zaloguj się za pomocą danych z utworzonego konta (ilustracja 2). Teraz przeniesiesz się do menu wstępnej konfiguracji swojego konta (ilustracja 3). Tu wybierz kraj, w którym zarejestrowana jest firma, strefę czasową konta oraz walutę, w którą chcesz się rozliczać z Google’em. To bardzo ważny krok i należy uważnie wybierać poszczególne opcje – nie da się potem zmienić wybranej waluty!

Ostatnim krokiem jest weryfikacja konta - klikasz link umieszczony w e-mailu przysłanym na zdefiniowany wcześniej adres. W wiadomości od zespołu Google znajduje się także garść przydatnych porad, numer telefonu, pod którym można uzyskać pomoc, oraz unikatowy identyfikator klienta. Tę wiadomość warto zachować.

Więcej na temat reklamy w adWords będzie można dowiedzieć się na dwudniowych warsztatach – Conversion Workshop Days, które odbędą się 8-9 grudnia w Warszawie.

Kliknij tutaj, aby poznać więcej szczegółów.