Rząd wybiela definicje w Wikipedii

Australijski rząd to kolejna instytucja, która poprawia informacje umieszczane w Wikipedii na swój temat. System Wikipedii wykrył, że australijskie ministerstwo obrony wprowadziło 5 tys. zmian w hasłach encyklopedii. Częstych zmian w Wiki dokonuje również CIA oraz BBC.

Jak podaje Sydney Morning Herald, pracownicy departamentu obrony dokonują częstych "poprawek" w Wikipedii, próbując w ten sposób poprawić swój wizerunek. Do informacji, że rząd przetrzymuje zatrzymanych imigrantów w nieludzkich warunkach, ministerstwo dodało słowo "rzekomo". Z biografii Petera Costello, usunięto jego przezwisko "Kapitan Cwany Uśmieszek". Do sekcji poświęconej dzieciom uchodźców dodano dodatkowe odnośniki. Sprawa była głośna w 2001 roku, kiedy to rząd twierdził, że uchodźcy celowo wyrzucają swoje dzieci za burty łodzi, którymi przypływają do Australii, by te zostały wyłowione przez krajową marynarkę wojenną i otoczone opieką. Późniejsze śledztwo w tej sprawie nie potwierdziło rządowych tez.

W sumie australijski departament obrony dokonał ok. 5 tys. zmian w Wikipedii.

Rząd australijski bronił się, argumentując, że zmiany dokonane w encyklopedii były jedynie umieszczaniem dodatkowych faktów i nie dotyczyły wcale haseł na temat australijskich władz. Mimo to rząd postanowił zablokować pracownikom dostęp do wprowadzania zmian w Wikipedii. Urzędnicy mogą jedynie przeglądać hasła encyklopedii bez możliwości edycji.

Rząd australijski to kolejna instytucja, która dokonuje zmian w Wikipedii. System pozwalający na identyfikację IP osób, które edytują definicje encyklopedii, rozpoznał również pracowników CIA oraz BBC jako poprawiaczy haseł encyklopedii.

Wcześniej informowaliśmy o tym, że CIA zmieniła informacje o prezydencie Iranu- Mahmudzie Ahmedineżadzie, a Watykan o przywódcy Sinn Fein- Garry'm Addamsie.

Wikipedia jest jednym z najpopularniejszych źródeł informacji w sieci. Ponad 75 tys. osób pracuje jako wolontariusze, tworząc hasła encyklopedii (obecnie ponad 5,3 mln definicji w ponad 100 językach). W Polsce w czerwcu Wiki miała ponad 5,5 mln użytkowników (eg badania Megapanel).

Źródło: BBC