Produktywność w Sieci - najlepsze strony 2010 r.

Produktywność w Sieci - najlepsze strony 2010 r.

CalcMoolator

Wikipedia

Xmarks

Remember The Milk

Finanse osobiste

Od brzasku ery PC, przez komputery osobiste przewijają się różne aplikacje dla domowych finansów. Twórcy lubianego programu Intuit Quicken, stworzyli niedawno Mint.com. To platforma online, która pozwala śledzić konta bankowe oraz inwestycje. Przydaje się też w planowaniu budżetu i oszczędności.

Biznesmen, no i zwykły Kowalski, docenią również CalcMoolator. Ten mały kalkulator finansowy, bezpłatnie pomoże w porównaniu kredytów hipotecznych i samochodowych - oceni możliwość spłaty i wskaże najlepszą opcję.

Kalendarze i listy zadań

Za darmo można mieć m.in. bezpłatny Kalendarz Google w pełni zintegrowany z pocztą Gmail. Usługa pozwala na tworzenie wielu oddzielnych kalendarzy i udostępnienie ich znajomym lub współpracownikom.

Do listy zadań najlepiej nadaję się Remember The Milk, który dobrze współpracuje z Kalendarzem Google i innymi usługami w Sieci. Elastyczny design aplikacji sprawia, że RTM nadaje się do prostych list zakupów, ale też wyczerpujących list związanych z przyszłością (GTD).

Do zarządzania zadaniami i projektami przyda się również Toodledo. Bezpłatny program działa m.in. w systemach mobilnych iOS i Android.

Synchronizacja zakładek i haseł

Jest kilka narzędzi, wtyczek i dodatków, które obiecują synchronizację zakładek. My polecamy jednak tylko Xmarks. Bezpłatny program synchronizuje wszystkie nasze zakładki i hasła z przeglądarek Internet Explorer, Firefox, Chrome i Safari. Pozwala tworzyć kilka zestawów zakładek (np. do domu i do pracy). Bardzo przydaje się w Internecie!

Wyszukiwarki internetowe

Przez większość dekady raczej nie myślano, którą wyszukiwarkę wybrać. Po prostu wpisywało się Google i wchodziło do Sieci. Obecnie jest też Bing, który doskonale radzi sobie z wyszukiwaniem filmów (wyświetla nawet 5-sekundowe miniaturki!).

Warto zauważyć, że coraz więcej jest stron wyszukujących pliki (wszystkie lub skierowane na książki czy muzykę). Bardzo popularny jest choćby polski serwis FilesTube.

Materiały źródłowe

W Sieci od zawsze można było znaleźć potężne zasoby wiedzy. Choć w dobie Facebooka trochę trudno ją odszukać, wciąż rozwijają się serwisy edukacyjne, takie jak Khan Academy. Odsiewając chłam, łatwo też zdobyć informacje w serwisie YouTube.

Pewnie wiecie, że Wikipedia jest obecnie największą składnicą wiedzy na świecie? Bezpłatna, redagowana przez użytkowników encyklopedia bywa różnie oceniana. Ogólnie jednak wydaje się bardzo przydatna! W wersji polskiej ma już 761 719 haseł.

Anglojęzyczni docenią też iFixit - encyklopedię technologii. Strona określa się jako "darmowa instrukcja napraw, którą możesz edytować". Znajdziecie tu wiele poradników dotyczących naprawy sprzętu i nowej technologii, i bardzo aktywne forum dyskusyjne.