"Produkt zasięgowy to nazwa robocza, którą opracowaliśmy wspólnie z rynkiem" - cz. 2 rozmowy z Arturem Zawadzkim (Gemius)

Czy posiadacze największych pod względem zasięgu produktów zasięgowych są związani z jakąś siecią reklamową?

Myślę że tak. Można powiedzieć, że powstał efekt fali. Po uruchomieniu pierwszego produktu zasięgowego zaczęły powstawać kolejne. Sieci reklamowe zaczęły szukać takich usługodawców, ponieważ to dawało większy zasięg, przyciągało większe budżety reklamowe. Wspólnie z usługodawcami sieci przeformułowały tak regulamin, by móc emitować na stronach z produktami zasięgowymi treści reklamowe.

Jak dotychczas, czyli przed ostatnimi zmianami, działał algorytm mierzący zasięg produktów zasięgowych?

Produkty zasięgowe to zwykle są aplikacje, z których korzysta bardzo dużo witryn. Obliczony zasięg produktu zasięgowego to łączny zasięg witryn, które korzystają z danej aplikacji. Z witryn, które korzystały z aplikacji, wyłączane byłe te, które umieszczone były w drzewie mediów - w drzewku ze strukturą witryn jakie widać po otwarciu pliku z wynikami badania. Czyli np. jeżeli w sieci Maxreach było 10 tys. witryn, z czego 20 witryn to były witryny sklasyfikowane w drzewku mediów, nie były one wliczane do zasięgu produktu IDMnet.

"Produkt zasięgowy to nazwa robocza, którą opracowaliśmy wspólnie z rynkiem" - cz. 2 rozmowy z Arturem Zawadzkim (Gemius)

Drzewko produktów zasięgowych dla sieci RedAd

Czemu zasięg produktu zasięgowego nie mógł być zliczany jednocześnie z drzewa mediów i produktów zasięgowych?

Tutaj musimy cofnąć się w czasie. Pięć lat temu, kiedy dodawaliśmy pierwszy produkt zasięgowy był on skierowany do małych i bardzo małych witryn. Raczej nie korzystały z niego witryny, które były na tyle duże (tzn. weszło na nie co najmniej 45 panelistów) żeby ich dane były prezentowane w drzewku mediów w wynikach badania. Zdecydowaliśmy wówczas o wprowadzeniu unikalności witryn pomiędzy produktami zasięgowymi w drzewkach agregatów jakie tworzyliśmy na zlecenie sieci reklamowych (częścią tych drzewek są produkty zasięgowe) a drzewkiem mediów. Różnice między tym, jak wyglądałyby zasięgi liczone razem z witrynami z drzewa mediów były nie istotne.

Co się więc stało, że zmieniliście sposób obliczania?

W połowie 2008 roku Spółka Redefine, która kupiła stat24, zwróciła się do nas z prośbą o policzenie zasięgu tego produktu. Okazało się jednak, że w przypadku stat24 różnica pomiędzy sposobem liczenia kiedy uwzględnialiśmy i nie uwzględnialiśmy witryn z drzewka mediów wyniosła ok. 14 pkt proc.

Gdy policzyliśmy zasięg dla pozostałych produktów zasięgowych, okazało się, że również w przypadku Maxreach ta różnica sięga prawie 9 pkt. proc. Również Darmoweliczniki.pl zwiększyły zasięg z 0,74 proc. na na 2,07 proc.

"Produkt zasięgowy to nazwa robocza, którą opracowaliśmy wspólnie z rynkiem" - cz. 2 rozmowy z Arturem Zawadzkim (Gemius)

Również Free4web zwiększyło zasięg.

Tak, ale nominalnie patrząc jest to istotna zmiana tylko dla stat24 i Maxreach. Jeżeli Free4web jest w jakiejś sieci reklamowej o ten jeden procent duplikuje się z innymi witrynami, które są w sieci i nie powoduje zmiany zasięgu samej sieci reklamowej.

Ponieważ łatwiej dokonywać takie zmiany na początku roku (wtedy cały rok jest raportowany jedną metoda obliczeniową), dlatego zmieniliśmy tę metodę teraz i poinformowaliśmy zainteresowane podmioty, czyli sieci, rozmawiając z nimi oraz w odpowiednim komunikacie (Nowy sposób zliczania wyników produktów zasięgowych w Megapanelu PBI/Gemius - red). Ten sam komunikat opublikowaliśmy na naszej stronie. Jako że pierwotnie był on skierowany dla przedstawicieli sieci, jego treść mogła wydać się niektórym skomplikowana.