Praca na odległość wciąż odległa

W II połowie lat 90. także Komisja Europejska zwróciła uwagę na rozwój telepracy, jako jednego z podstawowych aspektów nowej gospodarki. Po raz pierwszy ta tematyka została oficjalnie poruszona na forum Komisji przed 11 laty. Powołano nawet European Telework Online - specjalną instytucję, która miała się zajmować m.in. monitorowaniem rozwiązań stosowanych w telepracy i prowadzeniem serwisu informacyjnego w Internecie (dotyczącego nie tylko krajów Piętnastki, ale także innych, zwłaszcza w regionie Europy Środkowej i Wschodniej). Od tego czasu jednak w praktyce niewiele się zmieniło.

W Europie w większości krajów nadal nie istnieją osobne przepisy, które można by odnieść do telepracy. Zwykle w takich sytuacjach stosuje się regulacje, dotyczące tzw. pracy domowej (homeworking). Tak jest np. w Niemczech i Belgii. W tym drugim kraju stosowna ustawa weszła w życie w marcu 1997 r. Mówi ona o pracownikach "wykonujących pracę w domu lub innym, wybranym przez nich miejscu". W przypadku, gdy pracę domową stosuje się jedynie okazjonalnie, czas pracy wykonywanej w innym miejscu (wyznaczonym przez pracodawcę, np. w siedzibie firmy, u klienta, w hotelu itd.) znajduje się pod ochroną ogólnych przepisów prawa pracy. Z kolei w kwestii kosztów związanych z pracą w domu ustawa mówi, że pracodawca jest zobowiązany dostarczyć pracownikowi narzędzia, materiały i pomoce techniczne, niezbędne do wykonywania pracy.

Pracodawca ponosi także koszty utrzymania "domowego biura" (np. wydatki na elektryczność czy ogrzewanie). Standardowo kwota ta stanowi 10% wynagrodzenia, ale może być negocjowana. Wydatki te pracodawca wlicza w koszty prowadzonej przez siebie działalności tak, jakby były ponoszone w siedzibie firmy. Natomiast w Holandii od początku 1998 r. obowiązuje przepis bezpośrednio odnoszący się do pracy w systemie zdalnym. Według niego firmy mogą odpisać od podatku wydatki na zakup umeblowania biurowego dla tych zatrudnionych, którzy pracują poza siedzibą firmy co najmniej jeden dzień roboczy w tygodniu. Wysokość tej kwoty wynosi 800 guldenów (360 euro) rocznie lub 4000 guldenów (1800 euro) raz na 5 lat.