Połączyć mapy z bazą danych

Kierunki rozwoju

W Polsce jest jeszcze wiele do zrobienia. Ostatecznie umożliwienie znalezienie na internetowej mapie konkretnego miejsca czy wyznaczenie trasy przejazdu nie mogą być uważane za szczytowe osiagnięcia, nawet jeśli obok pojawi się reklama kontekstowa czy wyświetli wizytówka firmy.

Wiadomo, że Gazeta.pl planuje na mapy dostarczane przez Mapsolute GmbH nanosić informacje o nowych inwestycjach firm budowlanych. Interia chce już wkrótce udostępnić Map24 Mobile PL, czyli aplikację pozwalającą korzystać z Map24 poprzez telefony komórkowe oraz palmtopy.

- W warstwie prezentacyjnej w niedługim czasie włączone zostaną zdjęcia satelitarne oraz hybrydowa prezentacja mapy, czyli na zdjęcia satelitarne naniesione zostaną nazwy ulic i obiektów - zapowiada też Zbigniew Ząbczyński z Interii.

Eniro planuje większe zaangażowanie samych internautów - Zgodnie z trendem Web 2.0, użytkownicy są współtwórcami serwisów internetowych, dlatego m.in. wprowadziliśmy możliwość zamieszczania recenzji na temat usług firm znalezionych na pf.pl.

Niedawno pisaliśmy o kuponach rabatowych na Google Maps. Dzięki współpracy z firmą marketingu bezpośredniego Valpak, Google umożliwił przedsiębiorcom ze Stanów Zjednoczonych umieszczanie na Google Maps przeróżnych kuponów promocyjnych, które następnie mogą zostać wydrukowane przez potencjalnych klientów na domowej drukarce. Na razie polskim mapom daleko do tego rozwiązania i przypuszczalnie internauci będą musieli na nie poczekać do czasu zaprezentowania polskich map przez Google.

Jak zwykle granicą możliwości rozwoju produktu jest ludzka pomysłowość.

- Wyzwaniem dla wszystkich nowych graczy na rynku jest wzbogacenie planów miast informacjami teleadresowymi - mówi nam Piotr Dębski z Eniro. Jeśli prezentowane dane umożliwiałyby połączenie się z obsługą danej firmy przez komunikator mielibysmy już niezły standard. - Żeby wyszukiwanie lokalne było użyteczne dla internauty, muszą współgrać dwa elementy: mapy oraz dane o firmach i usługach. Udostępniamy naszym użytkownikom największą ilość cyfrowych planów ponad 1000 miast i miejscowości, z możliwościami wyszukiwania adresów i firm, wyszukiwania w pobliżu zadanego punktu, a także z możliwością planowania tras dojazdu. Jako jedyni na rynku, posiadamy serwis, w którym mapy zintegrowane są z największą w Polsce bazą danych, która aktualnie liczy ponad 1,2 mln firm i ich ofert. Skupiamy się na wyszukiwaniu lokalnym, wyprzedzając konkurencję - pokreśla przedstawiciel Eniro.

Na ile starczy waleczności w starciu z polską wersją Google Maps?

- Konkurujemy dziś nie tylko z Google Maps. Bardzo dobrymi mapami dysponuje również Windows Live Local, czy też ViaMichelin - zaznacza Zbigniew Ząbczyński z Interii. - Porównując Map24 z tymi serwisami z satysfakcją odnotowujemy, że Map24 w niczym nie ustępuje, a w wielu aspektach przewyższa produkty konkurencji. Mam tutaj na myśli trafność wyszukiwania. Map24 pozwala odszukać adres, w którym internauta popełni błąd - literówkę lub wpisze niepełną nazwę, a co najważniejsze wysoką dostępność. Map24 wykorzystuje technologię streamingu wektorowego, co pozwala korzystać z serwisu w sieciach o niewysokiej przepustowości danych.

Mieczysław Prószyński z Szukacza zwraca uwagę, że wszystkie istniejące serwisy z mapami online bardzo różnią się od siebie funkcjonalnością. - Uważam, że mapy Polski, z których korzystamy, są w tej chwili najlepsze - odpowiada wymijająco. I dodaje - Funkcjonalność w miarę łatwo można zduplikować, gdy już wiadomo, co miałoby nią być.

Minihistoria map internetowych w Polsce

Nad interaktywną mapą Polski online Szukacz pracuje od 1999 roku. Serwis wystartował online w listopadzie 1999 roku w witrynie www.pilot.pl. Od połowy 2000 roku działała też równolegle jego uproszczona wersja w witrynie www.mapapolski.pl. W lipcu 2005 roku kolejny raz zmienione zostały mapy. Serwis przeniesiony został do witryny Szukacza i od tego czasu działa pod adresem mapa.szukacz.pl, Wersja, która działała do lipca 2005, korzystała z map dostarczonych przez Instytut Geodezji i Kartografii i tylko śladowo wykorzystywała JavaScript.

Nowa wersja pracuje na mapach używanych przez AutoMapę, a dostarczonych przez firmy, które stworzyły ten program (Geosystems Polska sp. z o.o., Aqurat sp. z o.o. oraz Indigo sp. z o.o. Nowa wersja wykorzystuje JavaScript.

Serwis mapowy na pf.pl firma Eniro Polska uruchomiła w 2000 roku. Od tego czasu użytkownicy Internetowej Panoramy Firm mają możliwość połączenia wyszukiwania tradycyjnego z lokalizacją firmy na mapie oraz z planowaniem trasy. Dostawcą wykorzystywanych na stronie map cyfrowych jest firma Imagis.

Map24, z którego chętnie korzystali polscy internauci, oficjalnie weszło do Polski w czerwcu br. za sprawą portalu Interia, który pełni rolę handlowego przedstawicielstwa firmy Mapsolute GmbH w Polsce.