Onet uruchamia komunikator społecznościowy

Komunikator itd.

Mytribe to nie tylko luneta na społeczności. Aplikacja służy bowiem także jako komunikator, a konkretnie jako narzędzie do obsługi wielu komunikatorów. Możemy więc prowadzić za jego pomocą rozmowy zarówno z użytkownikami Tlen, ICQ czy Gadu-Gadu.

Co interesujące, funkcjonalność ma pozwolić też nawiązywać znajomości z innymi użytkownikami komunikatorów. Służy do tego opcja bazująca na założeniach popularnego kiedyś IRC. Za pomocą komunikatora możemy więc dołączyć do grupy tematycznej (np. nowi użytkownicy) i porozmawiać z nieznajomymi osobami na dany temat.

To jednak wciąż nie wszystkie możliwości aplikacji Onetu. Mytribe to prawdziwy kombajn, zawierający w sobie klienta pocztowego, czytnik RSS i narzędzie do śledzenia blogów. W przyszłości planowana jest też obsługa VoIP.

Onet uruchamia komunikator społecznościowy

Szanse na rozwój

Mytribe umieszcza Onet już po raz drugi na rynku komunikatorów internetowych. W 2002 r. portal przestał rozwijać swój komunikator o nazwie OK (skrót od Onet Komunikator).

- "Serwisy społecznościowe, również w Polsce, cieszą się ogromną popularnością. Użytkownicy korzystają często z kilku nich jednocześnie, obsługując jednocześnie konta mailowe, czytając blogi, czy używając komunikatorów. Onet stworzył prostą i bezpieczną aplikację, o której można powiedzieć, że rozpoczyna nową kategorię komunikatorów społecznościowych" - mówi Łukasz Wejchert, prezes Grupy Onet.pl.

Wydaje mi się, że główną trudnością w rozpropagowaniu mytribe jest konieczność zachęcenia użytkownika, by dokonał instalacji na komputerze. Aplikacja będzie promowana jako "komunikator społecznościowy", co pozycjonuje ją jako naturalnego rywala dla Gadu-Gadu. Osoby korzystające z dominującego na polskim rynku GG (prawie 7 mln użytkowników, wg Megapanel PBI/Gemius, listopad 2009) niekoniecznie będą chciały przesiąść się na nowy "sprzęt".

Jak jednak twierdzą przedstawiciele Onetu, obie aplikacje mogą być zainstalowane na jednym komputerze jednocześnie. Komunikator to tylko jedna z funkcjonalności mytribe i użytkownik sam zdecyduje (jeszcze podczas instalacji), czy będzie ona widoczna. - "Jeżeli ktoś uzna, że mytribe ma dla niego wartość, to zainstaluje. Tak samo jest ze Skypem" - mówi Paweł Klimiuk, rzecznik prasowy Onet.pl.

Mytribe będzie zarabiał na reklamach. Plany rozwoju aplikacji są ambitne. - "Nazwa mytribe wynika z tego, że bardziej kierujemy nasza aplikację na świat niż na Polskę, ale Polska jest naszym priorytetowym rynkiem." - mówi Konrad Sierzputowski. - "Na dzień dobry mytribe powstaje w dwóch wersjach językowych. Docelowo ma być 10- 20."

Głównym konkurentem aplikacji na świecie będzie istniejący już komunikator Digsby, posiadający bardzo zbliżone do mytribe funkcje. - "Mytribe, to pierwsza taka aplikacja w Polsce i jedna z pierwszych na świecie. Niebawem udostępnimy wersję na Maca i Linuxa. Wtyczki obsługujące poszczególne serwisy [społecznościowe - przyp red.] udostępniane są na otwartej licencji co umożliwia rozwijanie ich, a także tworzenie całkowicie nowych. Dzięki temu każdy, nawet mniejszy serwis będzie mógł stworzyć plugin do mytribe" - deklaruje Marcin Malinowski, Dyrektor Zarządzający Działem New Business Development Grupy Onet.pl.