Nowe Gadu-Gadu: pierwszy krok ku multimedialności

Co się jeszcze zmieni w samym komunikatorze?

Tych zmian będzie bardzo wiele. Ale obecnie to przede wszystkim multimedialność.

Polski rynek jest już na to gotów?

Tak, myślę, że coraz bardziej. A to dlatego, że coraz więcej osób posiada dobre łącza. Multimedialność jest bardzo trudna do zrealizowania na bazie połączeń dial-upowych. Gdy łącza są dobrej jakości, to zachęcają użytkowników do korzystania z takich usług multimedialnych, a nie zniechęcają.

A inne usługi?

Inne nowe usługi będą związane z komunikacją między użytkownikami w zakresie wymiany danych, plików, informacji czy współdzielenia pewnych aplikacji. Wiemy z opinii przesyłanych do nas przez użytkowników, że to jest coś, czego oni od nas oczekują.

Gadu-Gadu jest wykorzystywane do pogaduszek towarzyskich, ale jest także grupa osób, która korzysta z Gadu-Gadu również do celów zawodowych. Część osób chce mieć zapewnioną sieciową rozrywkę. Quizy, zabawy. Zaprosiliśmy pana Wojciecha Pijanowskiego do tworzenia koncepcji tego przedsięwzięcia. Pan Pijanowski jest osobą bardzo dobrze znaną w Polsce i za granicą w zakresie tematyki gier, quizów, rozrywki intelektualnej. Mamy nadzieję, że w połączeniu z Generacją Gadu-Gadu stanie się to bardzo atrakcyjne dla użytkowników.

Co jest zaletą Generacji Gadu-Gadu?

Pozwala na tworzenie mikrospołeczności w ramach dużej społeczności użytkowników Gadu-Gadu. Możemy się pochwalić, że w ciągu dwóch dni od inauguracji zarejestrowało się już ponad 7 tys. osób.

Na czym będzie polegać oferta Gadu-Gadu skierowana do biznesu?

Komunikator biznesowy wymaga trochę innego podejścia niż masowy komunikator. Przedsiębiorcy potrzebują innych funkcjonalności i nieco innego produktu w zakresie komunikacji. Potrzebują produktu bardziej integrującego ich wewnętrzne społeczności. Wierzymy, że Gadu-Gadu może być interesującym narzędziem nie tylko do komunikacji firmy z otoczeniem zewnętrznym, ale także do komunikacji wewnętrznej, szczególnie w tych firmach, które mają rozproszoną strukturę. Te funkcjonalności, które już oferowane są w Gadu-Gadu będą dopasowane do biznesu. Nie chcę zdradzać zbyt wielu szczegółów. Nie chcemy ułatwiać życia naszej konkurencji.

A co jest konkurencją Gadu-Gadu?

W zakresie komunikatorów adresowanych do przedsiębiorstw mamy do czynienia z innego rodzaju konkurencją niż ta, którą mamy na rynku komunikatorów masowych. Mam na myśli na przykład komunikator Lotus czy bardziej globalny komunikator Reutersa. Mamy nadzieję, że na naszym rynku będziemy w stanie zaoferować atrakcyjne usługi. W każdym razie nie chcemy tworzyć komunikatora, który będzie zamknięty na obecna społeczność Gadu-Gadu.

Czy mają Państwo w planach zaoferować wtyczki, które umożliwią komunikację z użytkownikami innych komunikatorów?

Nowe Gadu-Gadu: pierwszy krok ku multimedialności

Wojciech Pijanowski pracujący nad koncepcję rozrywki dla GG

Wspominałem, że stworzyliśmy mechanizm konsultowania i zbierania opinii od użytkowników na temat tego, jak chcą, aby Gadu-Gadu wyglądało. Wtyczki wymagają autoryzacji. Przy tej masowości Gadu-Gadu boimy się pójścia na żywioł. Chcemy stworzyć wtyczki, które byłyby ogólnodostępne i autoryzowane u nas, też ze względów bezpieczeństwa. Myślimy nad systemem autoryzacji wtyczek, czyli sposobu odznaczania tych wtyczek, które uznamy za bezpieczne i rekomendowane. Rozważamy ten krok, bo chcemy otworzyć się na społeczność internautów.

Od kiedy trwają prace nad zmianami w Gadu-Gadu?

W ostatnim czasie znacznie rozbudowaliśmy grupę programistów Gadu-Gadu, co pozwala nam prowadzić jednocześnie kilka projektów. Do tej pory wdrażaliśmy projekt po projekcie. Gdy skończyliśmy jeden, zaczynaliśmy drugi.

Jak duży jest teraz zespół programistów?

Liczy ponad 10 osób plus współpracownicy. To potencjał, który umożliwił uruchomienie w dość krótkim czasie dwóch projektów, czyli Generacji Gadu-Gadu i prapremierowej wersji komunikatora Gadu-Gadu.

A kiedy prawdziwa premiera?

Wtedy, gdy wszyscy beta-testerzy ją przetestują i stwierdzimy, że możemy produkt bez większych obaw wypuścić na rynek. Zapewne w ciągu najbliższych kilku tygodni. Wpierw chcemy dać testerom możliwość współtworzenia komunikatora.

Wywiad autoryzowany

Więcej informacji: o społeczności Gadu-Gadu, Co nowego w Gadu-Gadu 7?