Nie tylko Firefox

Flock dla towarzyskich

Prawdziwym przebojem już niedługo może stać się Flock - przeglądarka oparta na Firefoksie, ale nastawiona nie na odbiorcę masowego, lecz na swoistą elitę sieciową, czyli najbardziej aktywnych użytkowników Internetu. Flock rozwijany jest przez małą amerykańską firmę o tej samej nazwie, jego twórcy udostępnili pierwszą rozwojową wersję jeszcze pod koniec 2005 roku, zanim ukazała się stabilna wersja Firefoksa 1.5, na którym jest on oparty. W zasadzie Flock nie oferuje w większości niczego, co nie było znane użytkownikom już wcześniej, jednak jego siła ukryta jest właśnie w doborze wbudowanych w niego rozszerzeń.

Przede wszystkim we Flocku zrezygnowano ze znanego z Firefoksa interfejsu i zestawu ikon, stawiając na własny, oryginalny wygląd. Choć oczywiście nie ma tu żadnej rewolucji - układ przycisków jest z grubsza taki sam, zmieniły się tylko częściowo ich funkcje. A zmiana ta związana jest z najważniejszym celem istnienia Flocka - integracją z popularnymi serwisami internetowymi: blogami Blogger.com i Wordpressie, albumami zdjęć cyfrowych Flickr.com, publicznymi zakładkami Deli.cio.us czy wyszukiwarką blogową Technorati - czyli z wszystkim tym, co kojarzone jest pod wspólną, popularną nazwą Web 2.0. Niewątpliwie Flock stara się zrobić karierę właśnie na owej wzbierającej modzie, którą złośliwi sprowadzają do określenie "pastel colours, rounded corners", czyli pastelowych kolorów i zaokrąglonych rogów - ulubionych elementów wystroju witryn internetowych kojarzonych z Web 2.0, do których niewątpliwie należą wszystkie wymienione i zintegrowane z Flockiem serwisy.

Nie tylko Firefox

Flock jest propozycją dla użytkowników serwisów internetowych skupiających duże społeczności

Użytkownicy, którzy chcieliby zapoznać się z rozwojowymi wersjami Flocka, znajdą je na stronie projektu. Program ten, pomimo bardzo bliskiego pokrewieństwa z Firefoksem, nie korzysta z jego plików konfiguracyjnych, zatem można go używać bez obaw o utratę pokaźnego zbioru zakładek czy mozolnie wyselekcjonowanych rozszerzeń. Zresztą, jeśli mowa o rozszerzeniach, to wymagają one nieznacznych zmian ze strony programistów, wiele z nich jest sukcesywnie modyfikowanych tak, by mogły być używane we Flocku. Dostępnych jest już wiele popularnych rozszerzeń, jak choćby blokujący reklamy AdBlock czy pozwalający na dopasowywanie często odwiedzanych stron do własnych potrzeb Greasemonkey.