Metodologia badania Megapanel PBI/Gemius w pytaniach i odpowiedziach

Jak zbierane są dane od panelistów?

Zbieranie danych o aktywności internautów odbywa się za pomocą programu netPanel. Gromadzi on dane o adresach stron, jakie odwiedził panelista, czasie dokonania kolejnych odsłon i o tym, kto w danej chwili korzysta z internetu. Zebrane przez aplikacje netPanel dane są przesyłane do firmy Gemius w zaszyfrowanej i spakowanej postaci. Działanie programu jest całkowicie bezpieczne nie tylko z punktu widzenia polityki prywatności panelisty, ale też nie stanowi żadnego zagrożenia dla komputera użytkownika. Panelista może w każdej chwili odinstalować aplikację.

Dlaczego niektóre witryny nie mogą odnaleźć swoich wyników?

Ze względu na konieczność zapewnienia jak najmniejszego błędu publikowanych wyników dla poszczególnych witryn, wyniki badania Megapanel PBI/Gemius pokazywane są tylko dla witryn, które odwiedziło w danym miesiącu co najmniej 45 panelistów. Statystycznie odpowiada to witrynom, które posiadają miesięcznie około 15 tys. użytkowników (real users). Oczywiście przypadkami w okolicach tego progu rządzą nieubłagane prawa statystyki i może się np. tak zdarzyć, że jakaś witryna jest ponad tą hipotetyczną granicą oglądalności i mimo wszystko dane witryny nie będą pokazywane, bądź też odwrotnie - witryna jest poniżej tego progu, a odwiedzi ją w danym miesiącu co najmniej 45 panelistów i dane o oglądalności tej witryny zostaną opublikowane.

Czy paneliści to naiwni internauci?

Paneliści to internauci świadomi, zdający sobie sprawę, że biorą udział w przedsięwzięciu badawczym, dostarczającym wiedzy niezbędnej do rozwoju internetu. Fakt brania udziału w badaniu nie może być w jakikolwiek sposób porównywany z działaniem programów szpiegowskich, które instalują się często bez zgody a nawet wiedzy użytkownika. Pojawiające się od czasu do czasu porównania tego typu są nie tylko bezpodstawne, ale również krzywdzące dla tych, którzy zdecydowali się wziąć udział w badaniu. Gemiusowi utrzymującemu stały kontakt z panelistami wręcz zależy na tym, aby paneliści mieli pełną świadomość uczestnictwa w badaniu i roli jaką w nim odgrywają.

Dlaczego aplikacja netPanel działa tylko z przeglądarką Internet Explorer?

Badanie w obecnym kształcie było uruchamiane od kilku lat. Z jego uruchomieniem były najrozmaitsze problemy metodologiczne i techniczne. Wówczas, gdy podejmowano decyzję metodologiczną o niebraniu pod uwagę innych przeglądarek niż IE, procent użytkowników alternatywnych przeglądarek oscylował wokół 3%. Uprawnione wówczas było myślenie, iż najważniejsze jest najpierw uruchomienie projektu i że w trakcie jego trwania badanie Megapanel PBI/Gemius będzie stale ulepszane - również poprzez dołączanie do panelu kolejnych grup panelistów używających alternatywnych przeglądarek. Definitywnie dzisiaj jest właśnie ten moment. Została podjęta decyzja, aby w ciągu najbliższych kilku miesięcy rozszerzyć badanie Megapanel PBI/Gemius na użytkowników przeglądarek alternatywnych do IE.

Jaki jest poziom błędu wynikający z pominięcia innych przeglądarek niż IE?

Po pierwsze, błąd ten dotyczy generalnie tylko tych witryn, których wyniki pokazywane są tylko i wyłącznie z panelu. W przypadku witryn poddanych audytowi site-centric liczba użytkowników, liczba odsłon, czas spędzany przez użytkowników internetu podawane są bez błędów - wyniki audytu site-centric uwzględniają bowiem wszystkie przeglądarki. Po drugie - wiedząc już, że kwestia dotyczy witryn nie poddanych audytowi site-centric - można przeprowadzić następującą konstrukcję myślową:

Gdyby stworzyć hipotetyczną witrynę, na którą wchodzą wszyscy internauci, to nieuwzględnienie w panelu osób, które korzystają z innych przeglądarek dałoby maksymalny błąd dla tej witryny o wartości około 10%. Błąd miałby maksymalną wartość jedynie wówczas, gdyby tacy internauci zachowywali się całkowicie inaczej niż ci, którzy korzystają z IE. Z badań Gemius wynika jednak, że internauci, którzy nie korzystają z IE, statystycznie nie różnią się znacznie od tych korzystających z IE - internauci korzystający z innych przeglądarek zachowują się statystycznie podobnie. Oczywiście trochę inaczej sprawa wygląda na specjalistycznych witrynach - np. poświęconych innym niż IE przeglądarkom. W takich przypadkach internauci korzystający z alternatywnych przeglądarek rzeczywiście mogą generować na nich istotnie większy ruch. Dla takich witryn błąd spowodowany nie uwzględnianiem innych przeglądarek może być rzeczywiście dużo większy. Jednak na pozostałych tj. stronach portali czy innych niespecjalistycznych serwisach taki błąd jest mniejszy i wynosi kilka procent. Przypuszczalnie w połowie roku ten błąd zostanie całkowicie wyeliminowany.