Mądrzy przed szkodą

Polacy, podobnie jak przedstawiciele innych nacji, nie mają specjalnego zaufania do przekazywania swoich danych osobistych i finansowych przez Internet. Warto jednak zauważyć, że w przeciwieństwie do innych narodów, my niemal w ogóle z tej formy komunikacji nie korzystamy.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy, tylko ok. 5 % Polaków korzystało ze stron www instytucji i urzędów państwowych. Według raportu Taylor Nelson Sofres, w 27 krajach objętych badaniem z takich stron korzysta średnio 26% społeczeństwa.

Na podstawie zrealizowanego w Polsce przez TNS OBOP badania wiadomo, że 3% naszych rodaków korzystało z rządowych stron internetowych w celu znalezienia konkretnych informacji, zaś 2% - by dotrzeć do formularzy, które można wydrukować. Żadna z osób odwiedzających te strony nie liczyła natomiast, że tą drogą załatwił jakąś sprawę. 1% respondentów poprzez Internet przekazywało jakieś informacje (np. dane osobowe czy dane o gospodarstwie domowym).

Polacy w ogóle nie wykorzystują Internetu do płacenia podatków czy mandatów (lub jakichkolwiek innych zobowiązań finansowych wobec instytucji publicznych). W pozostałych krajach średnio 6% dorosłych osób właśnie w ten sposób reguluje swoje należności (co wymaga podawania numeru karty kredytowej lub konta bankowego).

Wyniki badania potwierdzają bardzo niski stopień zaufania do przekazywania przez Internet jakichkolwiek informacji osobistych. Aż 60% badanych Polaków uważa, że nie jest to wystarczająco bezpieczna forma informowania np. o numerze karty kredytowej. Przeciwnego zdania jest jedynie 9%. Nie jesteśmy jednak dziwolągami – także w innych krajach, gdzie dostęp do Sieci i wykorzystanie jej jest daleko powszechniejsze, odsetek osób, które nie mają zaufania do tej formy przekazywania informacji również jest wysoki i wynosi około 64%.

”Dużo jest do zrobienia, jeżeli chcemy, żeby idea powszechnego komunikowanie się (i załatwiania konkretnych spraw) społeczeństwa z instytucjami rządowymi przez Internet stała się w przyszłości rzeczywistością” – powiedziała komentując te wyniki Urszula Krassowska, dyrektor działu badań społeczno-politycznych TNS OBOP.

W polskiej edycji badań próbę stanowiło 990 osób powyżej 15 roku życia.