Kupuj pogłoski, sprzedawaj fakty

W środę sporo zamieszania na parkiecie zrobił także Atlantis, którego cena skoczyła znienacka aż o 25%. Ta spółka dla odmiany od dłuższego czasu zapowiada rezygnację z produkcji materiałów budowlanych i zmianę branży na telekomunikacyjną. Zamierza w tym celu sprzymierzyć się z zagranicznym potentatem w dziedzinie transmisji danych. Zagadkowy wzrost ceny może świadczyć, że realizacja strategii posuwa się do przodu i niektórzy inwestorzy dowiedzieli się o tym wcześniej. Ale tak to już jest - kiedy na parkiecie wieje nudą, gracze znajdują sobie mniejsze, łatwiejsze do spekulacyjnej manipulacji, spółki, którymi mogą „huśtać” do woli.

Na rynku technologicznym zwraca uwagę także udana sprzedaż akcji Interii.pl z ponad 80-proc. redukcją zamówień (choć emisja nie była zbyt wielka, co zwiększyło jej szansę na sukces), a także znakomity debiut na parkiecie MCI Management. Już na pierwszej sesji kurs akcji MCI ukształtował się ponad 50% wyżej niż cena emisyjna. Wszystko to świadczy o odradzającym się zaufaniu inwestorów do branży hi-tech i dobrze wróży temu sektorowi na przyszłość.

Na krajowym podwórku pojawiły się w mijającym tygodniu nowe dane makroekonomiczne. W czwartek GUS podał wysokość grudniowego deficytu obrotów bieżących, a dzień wcześniej najnowsze prognozy inflacyjne ogłosił rząd. W obu przypadkach były to informacje pozytywne dla rynku. Grudniowy deficyt był niższy od założeń, a przewidywania co do inflacji - nader optymistyczne (spadek rocznej inflacji do 7 proc. już w marcu).

Wszystko to znacznie zwiększa szanse na obniżenie stóp procentowych przez naszą Radę Polityki Pieniężnej jeszcze w lutym. Jednak sądząc po reakcji rynku na informacje makroekonomiczne, mało który inwestor się tym przejął. Najwyraźniej siła oddziaływania Nasdaq jest tak duża, że przy bezczynności krajowych funduszy emerytalnych nie ma co myśleć o zwyżce, jeśli w USA ceny spadają.

Analitycy z umiarkowanym optymizmem zapatrują się na najbliższą przyszłość naszej giełdy, a w szczególności sektora technologicznego. Wszak obniżka stóp procentowych w Polsce naprawdę jest już niedaleko, w krajowej gospodarce zrobiło się jakby nieco cieplej, a i inwestorzy w USA w perspektywie najbliższych tygodni powinni docenić dobrodziejstwa płynące z serii trzech obniżek stóp przez Alana Greenspana.