Książe z Doliny Róż

Zaczęło być o nim głośno, gdy w ciągu jednego dnia na akcjach amerykańskiego dystrybutora oprogramowania VA Linux Systems zarobił 7,3 mln USD. Kyril Saxe-Coburg-Gotha wykorzystuje doświadczenie zdobyte w GLG Partners we własnych przedsięwzięciach. W listopadzie 2000 r. został udziałowcem i jednym z dyrektorów brytyjskiej spółki Online Travel Corporation, z której rozwiązań technologicznych korzysta ponad 300 przedsiębiorstw z sektorów turystyki, mediów i Internetu. OTC, jako jedyny tour-operator online, został wybrany przez największe europejskie linie lotnicze British Airways na głównego partnera.

"Pierwsze dwa miesiące tego roku pokazały, że po dwóch latach działalności spółka osiągnęła płynność finansową i już w tym roku przyniesie zyski" - książę Kyril podaje tę informację jako dowód, że młode spółki nowej gospodarki nie muszą okazać się "maszynkami do spalania pieniędzy".

Przyznaje jednak, że większość zachodnich start-upów wyrzuca pieniądze, nie potrafiąc zahamować własnych ambicji. "Większość zachodnioeuropejskich młodych menedżerów uważa się za bogów, którzy rzucą świat na kolana. Tymczasem po kilku miesiącach

gdy kończą się im fundusze, pukają do drzwi banków i venture capital z prośbą o wsparcie" - mówi. Dlatego teraz uwagę kieruje w stronę Bułgarii, gdzie wraz z grupą bankierów i informatyków z city założył w grudniu Bulventure - pierwszy fundusz venture capital, który inwestuje tylko w bułgarskie spółki z sektora technologicznego. Przedsięwzięcie to, liczące zaledwie kilka miesięcy, ma już na koncie pierwszą inwestycję w młodą spółkę AdVenture, zajmującą się aranżacjami multimedialnymi, 3D i projektowaniem stron na potrzeby Internetu.

"Każda inwestycja w małą firmę jest ryzykowna. Bułgarskie firmy są bardziej niż zachodnioeuropejskie świadome własnych ograniczeń i przez to ostrożniejsze. Mają też znacznie niższe koszty własne, co pozwala im dłużej utrzymać się na rynku" - twierdzi Kyril Saxe-Coburg-Gotha.

Bulventure, dysponujący 5 mln USD, na jedną transakcję przeznacza od 10 tys. do 250 tys. USD. Kupowaniem niewielkich udziałów w małych spółkach technologicznych z krajów zaliczanych do grupy rynków wschodzących zdobywa coraz większą popularność wśród europejskich funduszy venture capital. "To nie tylko objęcie akcji w zamian za kapitał, ale także aktywny udział w zarządzaniu firmą, przez co bierzemy odpowiedzialność za jej sukces" - mówi książę Kyril.

Kontakty takich osobistości, jak Kyril Saxe-Coburg--Gotha w międzynarodowym świecie finansowym mogą zwrócić uwagę inwestorów, którzy nie mają żadnych związków z ojczyzną księcia

na atrakcyjność bułgarskiego rynku. Pojawiły się już pierwsze jaskółki.

Niedawno pochwały pod adresem utalentowanych bułgarskich informatyków padały na szczycie w Davos ze strony Billa Gatesa. Bułgarski Rila Solutions, kontrolowany przez znanego finansistę George'a Sorosa, jako pierwsza spółka w tym regionie Europy, został uznany przez Microsoft za "Gold Certified Partner" e-commerce.