Król Midas i fałszywi prorocy

Niebezpieczeństwo poszukiwania wyższego celu w pracy nie leży jedynie w tym, że wyjdziemy na fałszywego guru czy szarlatana New Age. Doprowadzi nas to również do tego, że przestaniemy zdawać sobie sprawę z tego, po co pracujemy. Siadamy codziennie rano przed komputerem nie po to, by zaspokajać nasze dusze czy osiągać transcendentalne doznania, ale by produkować przedmioty i pomnażać pieniądze. Jeżeli będziemy spodziewali się po naszej pracy zbyt wiele, jest bardzo prawdopodobne, że zainwestujemy w nią energię, którą można byłoby lepiej spożytkować będąc dobrym rodzicem, dobrym sąsiadem czy wreszcie dobrym obywatelem.

Dla jednego wprowadzonego w błąd pracownika ten rodzaj źle ulokowanej energii duchowej będzie niczym więcej jak tylko źródłem rozczarowania. Ale gdy przedsiębiorcy masowo zaczną domagać się, by ich praca nabrała niemalże eschatologicznego znaczenia, wpakują nas w większe kłopoty. Dlatego, gdy słyszę, że oligarchowie XXI wieku, jak Bill Gates, mówią, że nie chodzi im o pieniądze, to mnie mrozi, nie dlatego że podejrzewam, iż kłamią, tylko dlatego że obawiam się, iż mówią prawdę.

<hr>

<sup>1</sup>Deepak Chopra - naukowiec, pisarz, w USA uznawany za autorytet w dziedzinie medycyny holistycznej czerpiącej z tradycji medycyny Wschodu. Jest głęboko zaangażowany w hinduizm i dalekowschodni mistycyzm. Jego doradcą był Maharishi Mahesh Yogi, twórca medytacji transcendentalnej. W Polsce w 1996 r. ukazała się jego najpopularniejsza publikacja pt. "Zdrowie doskonałe. O harmonii ciała i umysłu".

<sup>2</sup>Alfred Zimmern (1879-1957) - profesor historii od 1919 r. Związany z Winchester School, New College Oxford i Berlin University. Pierwszą książkę "The Greek Commonwealth" opublikował w 1911 r. W 1945 r. pełnił funkcję pierwszego sekretarza generalnego UNESCO.

<sup>3</sup>Joel Mokyr - profesor historii i ekonomii, specjalista w dziedzinie historii ekonomii Europy w latach 1750-1914. Doktoryzował się

w Yale University w 1974 r.

Dinesh D'Souza ([email protected]) jest pracownikiem naukowym w American Enterprise Institute. Za prezydentury Ronalda Reagana zajmował stanowisko analityka polityki wewnętrznej w Białym Domu (1987-88). Popularność przyniosły mu publikacje: "Illiberal Education

The End of Racism" i "Ronald Reagan: How an Ordinary Man Became an Extraordinary Leader". Jego nowa książka "The Virtue of Prosperity: Finding Values in an Age of Techno Affluence" właśnie została wydana przez Free Press.