Koniec Cadeny, początek Allegro

Według analityków Cadena nie jest jedyną firmą branży IT, która zamknie działalność lub zbankrutuje. "Rosnąca konkurencja ze strony zagranicznych firm informatycznych spowoduje większą skłonność krajowych podmiotów do zawiązywania aliansów bądź tworzenia więzi kapitałowych. Duże spółki giełdowe mogą także wykorzystać nie sprzyjającą koniunkturę w branży do pozyskania nowych firm, oferujących ciekawe produkty bądź usługi niszowe.

Wzrost konkurencji wśród dostawców systemów dla największych klientów (sektory: telekomunikacyjny, publiczny) przyniesie osłabienie pozycji firm IT.

Będą one zmuszone zaproponować korzystniejsze dla odbiorcy warunki (dłuższe terminy płatności, zwiększenie stanów magazynowych), co wpłynie na ich wyniki finansowe" - uważa Michał Sztabler, analityk Domu Inwestycyjnego BRE Banku. Jego zdaniem po okresie odrabiania przez Polskę wieloletniego zapóźnienia w tej dziedzinie informatyki, w czasie którego firmy przeznaczały wysokie kwoty na zakup sprzętu (ok. 60% wartości rynku IT to sprzedaż sprzętu), nastąpi wzrost udziału sprzedaży zaawansowanych systemów i aplikacji powiązanych z usługami. "Spodziewamy się tym samym zmniejszenia wolumenu sprzedaży (przychody firm IT nie będą już rosły tak dynamicznie) i wzrostu marż (rentowności kontraktów)" - podkreśla Michał Sztabler.

Analitycy wskazują, że sprzedaż komputerów osobistych, stacjonarnych i przenośnych oraz urządzeń sieciowych będzie stymulowana rosnącą popularnością Internetu i rozwojem sieci informatycznych. "Sprzedaż sprzętu komputerowego stanowi ponad 40% wartości rynku IT. Intensywna modernizacja polskiej gospodarki, jej przystosowywanie do standardów UE oraz dynamiczny rozwój sektora prywatnego, do którego należy ok. 2,5 mln małych i średnich firm, przyczynią się do dalszego wzrostu popytu na rozwiązania informatyczne" - przekonuje Maria Skowron"Szafrańska z CDM Banku Pekao.

Arjan Bakker jest Holendrem, mieszka pod Poznaniem i od kilku lat prowadzi interesy w Polsce. Jest m.in. założycielem spółki SufrStopShop - właściciela serwisu Allegro, prowadzącego aukcje online.

W jednym z wywiadów powiedział, że do uruchomienia aukcji internetowych w Polsce skłoniła go analiza tego rynku w USA i Europie. Oficjalnie serwis pojawił się w grudniu 1999 r. Arjan Bakker twierdzi, że to właśnie dzięki pomocy pracowników Cadena Systems udało mu się szybko usunąć wszystkie błędy w fazie testów i rozpropagować aukcję w Polsce. Z informacji na stronie internetowej wynika, że do Allegro należy ok. 90% rodzimego rynku aukcji w Internecie. Sądząc po zawieranych kontraktach, Allegro rozwija się niezwykle dynamicznie. W ubiegłym roku podpisało kontrakt z największym polskim portalem - Onetem - by, jak wyjaśniał Arjan Bakker, dotrzeć do innej grupy użytkowników, co miało znaleźć odzwierciedlenie w znacznym wzroście ofert na witrynie. Allegro zawarło też ważną umowę z angielską firmą QXL.com, jednym z aukcyjnych liderów na rynku zachodnioeuropejskim, notowaną na giełdach londyńskiej i Nasdaq.

Na mocy tej umowy powstała spółka o nazwie QXL Poland, która stała się nowym właścicielem oprogramowania aukcyjnego oraz przejęła wszystkich pracowników serwisu Allegro. Zarządzanie nową spółką z kolei przejął Arjan Bakker, dotychczasowy dyrektor zarządzający spółki SufrStopShop, który wspólnie z Matthiasem Schmidt"Pfitznerem, dyrektorem zarządzającym firmy QXL Germany, ma kierować rozwojem serwisu Allegro na terenie Polski i Europy Wschodniej.