Jest taki parkiet

Diler z innego domu maklerskiego, który prosił o zachowanie anonimowości, mówi, że w najbliższej przyszłości żadne polskie biuro nie przyciągnie dużej liczby inwestorów indywidualnych na Nasdaq. "Są zbyt słabo wykształceni, większość z nich nie zna angielskiego, nie potrafią odczytać informacji z tamtego rynku. W tym jesteśmy w dalszym ciągu daleko, daleko w tyle za cywilizowanym światem" - narzeka.

Najaktywniejsze na rynkach zagranicznych domy maklerskie - CDM Pekao, CAIB Securities, DI BRE Banku - zdołały przyciągnąć po kilkudziesięciu, stu klientów, którzy aktywnie inwestują na Nasdaq. Są wśród nich zarówno inwestorzy instytucjonalni, jak i indywidualni: "Mamy inwestorów, którzy kupują akcje za małe sumy, ponieważ niektóre walory są teraz niezwykle tanie. Są spółki, których papiery są dzisiaj warte 25 centów, podczas gdy jeszcze pół roku temu kosztowały 100 USD. Inwestorzy liczą, że akcje podskoczą np. do 2,5 USD, wtedy zarobią 100%" - mówi Krzysztof Zajkowski, diler rynków zagranicznych DI BRE Banku.

Piotr Janczewski z CA IB Securities podkreśla, że teraz inwestorzy ostrożnie traktują Nasdaq. "Po hossie, która wzbudziła zainteresowanie, po kilku miesiącach przyszło załamanie. Inwestorzy wracają do spółek o wysokiej kapitalizacji i chętniej niż na Nasdaq inwestują na New York Stock Exchange. Jeżeli jednak przyjdzie kolejna hossa, wszystko może się zmienić" - podkreśla.

Erste Securities Polska zajmuje się obsługą zamożnych klientów. Minimalny wkład własny wynosi 100 tys. zł, ale - jak mówią maklerzy - nie opłaca się inwestowanie z kapitałem mniejszym niż 0,5-1 mln zł. Przy mniejszych transakcjach zysk często pochłaniają prowizje. "Na razie nie ma dużego zainteresowania Nasdaqiem. Wśród naszych klientów jest tylko kilka instytucji, które grają na giełdach amerykańskich" - stwierdza Jakub Studnicki z Erste Securities Polska Nasdaq ze średnią wartością dziennego obrotu sięgającą ok. 150 mld USD jest pod tym względem największym rynkiem akcji na świecie. Uwzględniając zlecenia wykonywane przez ECN, ogólna średnia wartość obrotów akcjami spółek notowanych na Nasdaq to wartość ok. 200 mld USD dziennie. Liczba notowanych tu spółek wynosi 4500, ich łączna kapitalizacja - 3,2 bln USD.

Handel na Nasdaq odbywa się wśród kilkuset jego uczestników, którzy sprzedają i kupują akcje, korzystając z sieci komputerowej i telekomunikacyjnej. Można podzielić ich na dwie grupy. Do pierwszej należą market makers - dilerzy zobowiązani do ciągłego przedstawiania swoich ofert kupna i sprzedaży akcji wybranej, konkretnej spółki lub wielu spółek. Są to duże instytucje finansowe, takie jak Merrill Lynch, Goldman Sachs, Morgan Stanley Dean Witter. Jest ich około pięciuset. Ich oferty kupna i sprzedaży są dostępne wszystkim uczestnikom rynku w systemie zwanym Level II.