Google z telewizora

Trwają prace nad Google TV, usługą umożliwiającą udostępnianie zasobów Internetu w odbiornikach telewizyjnych. Do tego celu maja zostać użyte specjalne przystawki telewizyjne, tzw. set-top boksy. W przedsięwzięcie zaangażowane są też m.in. Intel i Sony.

New York Times poinformował o opracowaniu prototypowej przystawki telewizyjnej, której sercem jest procesor Intela - Atom. Urządzenie działa pod kontrolą mobilnego systemu operacyjnego Google'a - Androida, dla którego zostaną opracowane specjalne aplikacje telewizyjne. Na potrzeby projektu jest też przygotowywana specjalna wersja przeglądarki Chrome.

Oprogramowanie, które znajdzie się w przystawce oprócz oglądania telewizji umożliwi przeglądanie zasobów Internetu i jego przeszukiwanie. Możliwe będzie także korzystanie z serwisów społecznościowych oraz gier.

Pierwotnie Android był opracowywany z myślą o urządzeniach przenośnych. Dzięki temu stworzone aplikacje telewizyjne będzie można używać w smartfonach pracujących pod kontrolą tego systemu. Google ma zamiar udostępnić pakiet do tworzenia aplikacji programistom.

Udostępnienie nowej usługi umożliwi Google dotarcie do widzów z reklamami, które zostaną sprofilowane na podstawie tego, co oglądają i czego szukają w Internecie użytkownicy przystawek z usługą Google TV.

Projekt Google TV jest rozwijany od miesięcy. Nie podano jednak, kiedy prace nad nim zostaną zakończone.

Android w TV

Kilka firm prowadzi już prace zmierzające do zaadoptowania Androida w zastosowaniach telewizyjnych - obsługi telewizyjnych przystawek, jak też graficznych akceleratorów zaprojektowanych dla architektury MIPS. Pierwotnie Android był przeznaczony do pracy z procesorami Arm.

Raport na temat nowej platformy Google zamieścił New York Times. O przymiarkach Google'a do uruchomienia nowej platformy poinformował też Wall Street Journal. W swoich publikacjach tytuły powołały się na anonimowe źródła informacji.