Głos wołającego w puszczy

Zaczynając od końca - w rozwoju każdego narzędzia, a zwłaszcza Internetu, istnieje bardzo wąska granica między anarchią a totalitaryzmem. To trudna sprawa, z jednej strony istnieje konieczność stworzenia warunków do wykrywania przestępstw w Sieci, a z drugiej, mamy prawo do wolności korespondencji zapisane w konstytucji. Nie może być ono profilaktycznie ograniczane, a w tym kierunku ów zapis zmierza. Walne zgromadzenie ISOC Polska podjęło uchwałę negatywnie opiniującą ten pomysł. Będzie ona skierowana do parlamentarzystów i ministra łączności. Jej treść zostanie także opublikowana na naszej stronie WWW.

Odnośnie do podpisu – pojawiały się głosy, że skoro państwa zachodnie jeszcze nie wprowadziły go na skalę masową, to i w Polsce nie ma z czym się spieszyć. Uważam, że jeśli chcemy coś tu znaczyć, musimy być w czołówce. Ten bowiem, kto w nowe technologie wchodzi jako pierwszy, zdobędzie większość rynku, następni zaś będą mieli znaczenie marginalne. Odwlekanie sprawy podpisu elektronicznego należy uznać za niepokojące.

- Zatem lobbing?

Będziemy organizować zespoły problemowe do wspierania różnego rodzaju inicjatyw. Będzie to tzw. miękki lobbing, dzielenie się wiedzą, tworzenie raportów, analiz - taki jest bowiem cel naszego działania. Środowiska gospodarcze będą prowadziły lobbing we własnym zakresie i przez wyspecjalizowane firmy.

- Wracamy więc do pytania, co się stanie, jeśli ISOC Polska będzie miała swoje propozycje, a gracze na rynku własne pomysły?

Zawsze może zdarzyć się sytuacja, że obiektywna ocena to jedno, a interesy wybranej grupy to drugie. Naszym zadaniem będzie merytoryczne przedstawienie sprawy zgodnie z mottem organizacji "Internet dla każdego". Zależy nam na jak największym upowszechnieniu tego medium.

- Czy zajmowane przez Pana stanowisko doradcy prezesa zarządu Polkomtela oznacza, że Plus GSM będzie aktywnie finansował ISOC?

Liczę na to, że moja firma, jako spółka nowych technologii, znajdzie się wśród firm, które będą nas wspomagały. Ale ewentualna decyzja w tej kwestii należy do kierownictwa Plusa. Sądzę zresztą, że wszystkie firmy działające w tym sektorze powinny być zainteresowane współpracą. Mam nadzieję, że oferta współpracy przedstawiona przez ISOC w Polsce będzie interesująca także dla wielu innych firm.

- Czy zapis w statucie o możliwości prowadzenia działalności gospodarczej nie zepsuje waszego wizerunku?

Nie sądzę. Do prowadzenia działalności potrzebujemy środków, ale na pewno nie będą to obszary, które powodowałyby utratę naszej niezależności.