Flattr da zarobić twórcom?

Jeden z założycieli i były rzecznik serwisu The Pirate Bay uruchomił społecznościowy serwis z mikropłatnościami. Osobom, które tworzą muzykę lub oprogramowanie ma on pomóc w zarabianiu, natomiast odbiorcom treści w wynagradzaniu wybranych przez siebie twórców.

Flattr da zarobić twórcom?
Peter Sunde stworzył serwis Flattrby umożliwić wynagradzanie twórców zamieszczających swoje dzieła w Internecie. Serwis społecznościowy z mikropłatnościami, który obecnie znajduje się w fazie beta, ma pomóc w zarabianiu na utworach muzycznych, filmach lub oprogramowaniu.

Flattr jest swoistym połączeniem mikropłatności z funkcjonalnością znaną z takich serwisów jak Digg czy Wykop. Użytkownik serwisu będzie mógł kliknąć ikonę Flattra przy treściach, które jego zdaniem na to zasługują. W ten sposób przekaże swoje pieniądze. Korzystanie z Flattra będzie bowiem płatne - minimalną comiesięczną kwotę uprawniającą do korzystania z nowego serwisu ustalono na 2 euro. Pieniądze zostaną równo podzielone zgodnie z liczbą kliknięć. Przykładowo, jeśli użytkownik wpłaci na swoje konto 20 euro i kliknie ikonę Flattra 20 razy, to każdy z obdarowanych otrzyma po 1 euro. 10 proc. zebranej kwoty ma zostać przeznaczone na koszty administracyjne serwisu.

Szczegółowe reguły korzystania z serwisu nie są jeszcze jasne. Nie wiadomo na przykład, czy wpłaconą kwotę trzeba będzie wykorzystać w danymi miesiącu, czy można będzie przenieść ją na przyszły miesiąc.

Sunde w wypowiedzi dla BBC powiedział, że nowy serwis ma zachęcić ludzi do dzielenia się zarówno treścią, jak i pieniędzmi.

Jego zdaniem, Flattre powinien przyciągnąć wiele niszowych serwisów z treścią, które szukają źródeł finansowania.

Poczatkowo Flattr będzie wspierać płatności w postaci SMS-ów, jak też PayPala. Inne systemy płatności mają zostać dodane w przyszłości.

Prace nad Flattrem rozpoczęły się już w 2007 r. Obecnie trwają testy w trybie zamkniętym - by móc zalogować się pod adresemhttp://flattr.com konieczne jest zaproszenie. Oficjalne uruchomienie serwisu zaplanowano na marzec 2010 r.

Źródło: BBC