Facebook uruchamia nową usługę Messages

Podstawowe elementy usługi Messages

System wiadomości posiada kanały, które ułatwią podział i zarządzanie kontaktami. Facebook chce, byśmy łatwo oddzielić mogli wiadomości od przyjaciół, rachunki czy e-maile z firmy. Wśród trzech najważniejszych części Messages, warto wymienić:

Social inbox - ciekawą funkcję, która sprawdzi, jakie e-maile są dla nas ważne, a które nie tak bardzo, dzieląc wiadomości na foldery lub kanały. Rozwiązanie to, poprawi też kolejność nowości, które będzie można poukładać według ważnych osób i tematu wiadomości.

Seamless messaging - możliwość komunikacji bez ograniczeń do Facebooka: z pomocą poczty elektronicznej, komunikatora, SMS-ów i urządzeń mobilnych.

Conversation history - archiwum rozmów, które podzielić można według osób i w każdej chwili sprawdzić e-maile, rozmowy i wiadomości wymienione z jedną osobą.

Facebook Messages będą pojawiać się powoli. Minie kilka miesięcy, nim usługa na dobre znajdzie się w serwisie.

Facebook uruchamia nową usługę Messages

Facebook Messages - współpraca ze smartfonem.

Plusy i minusy Facebook Messages

Messages jest usługą, której można się było spodziewać i może dlatego nie wydaje się tak sensacyjna. A jednak, dla 500 milionów osób, zmiany mogą okazać się korzystne.

PLUS: Wszystko w jednym miejscu

Dużą zaletą systemu jest fakt, że nie trzeba już dłużej pamiętać, jak najchętniej kontaktuje się rodzina i znajomi. Odtąd, można po prostu sprawdzić - czy przyjaciel jest w FB, a jeśli tak: wysłać wiadomość. Jeśli zaś nie, po prostu, w tym samym oknie można mu posłać e-mail lub SMS-a.

MINUS: Brak klasyfikacji

Czy podział na e-mail, telefon, komunikator i społeczności rzeczywiście jest tak nieciekawy? Może lepiej, by w skrzynce nie pojawiały się wiadomości z Facebooka. A może odwrotnie, nie ma potrzeby czytania SMS-ów i odbierania e-maili, podczas spokojnej rozmowy na Facebooku. To wszystko, łatwo poprowadzić może do natłoku informacji.

PLUS: Nieformalność

Według Zuckerberga, kłopot z e-mailem to jego powolne działanie. By wysłać wiadomość, trzeba najpierw wpisać adres, pomyśleć o tytule i wpisać coś w stylu "Hej Tomek!" i "Pozdrawiam, Wiktor". Kiedy wszystkie wiadomości wyświetlają się w wątku jak na forum, można oszczędzić sobie czasu na zbędne formuły.

MINUS: Co będzie, gdy zabraknie formy?

Spójrzmy na to z innej perspektywy. Skoro pewne formuly istnieją, widocznie jest w tym jakaś przyczyna. Kiedy piszemy w jakiejś sprawie, temat powinien wyjaśnić odbiorcy, o co chodzi. Gdy przyjaciel pisze o swoim przylocie do kraju, warto widzieć to już liście tematów.

PLUS: Priorytety wiadomości

Komputer najlepiej czuje się w języku binarnym i raczej trudno mu przeglądać naszą pocztę. Mimo to, od jakiegoś czasu, Gmail i inne skrzynki próbują segregować nasze e-maile na te ważne i mniej ważne. W facebookowej usłudze ma to być lepsze, bo już domyślnie - wiadomości przyjaciół pojawiają się w osobnej kategorii. Wśród opcji można też np. promować wyjątkowe kontakty i obniżyć poziom nadmiernie gadatliwych.

MINUS: Słabe w biznesie

Niektóre firmy blokują serwisy społecznościowe. Może to sprawić problem związany z dostępem do poczty. Facebook pracuje, co prawda, przy wsparciu IMAP, więc teoretycznie możnaby to jakoś ustawić. Z pewnością, nie będzie to jednak tak wygodne, jak odwiedzanie stron internetowych Gmail i Yahoo.