E-biznes od kuchni: Merlin.pl

Merlin od kuchni

Pierwszą siedzibą Merlina był pokój w wydawnictwie Prószyński i S-ka przy ul. Garażowej w Warszawie. Później firma przeniosła się do Piaseczna, najpierw na ul. Staszica, później do centrum biznesowego Diamond Business Park przy ul. Jana Pawła II. Obecnie znajdują się tam dwa magazyny, działy reklamacji, marketingu i księgowości. Informatycy oraz Biuro Obsługi Klienta pozostało na ul. Garażowej w Warszawie.

E-biznes od kuchni: Merlin.pl

W mniejszym magazynie znajduje się elektronika, upominki, zabawki oraz inne produkty

Przedstawiciele Merlina wielokrotnie powtarzali w wywiadach, że największym kapitałem firmy są jej pracownicy. Przez długi czas w sklepie zatrudnionych było 30-40 osób. Dzisiaj etatowych pracowników jest już 120 i stale zatrudniani są nowi. Rotacja? Podobno bardzo niewielka, a to dlatego, że pracownicy przywiązują się do firmy.

Za sukces Merlina oprócz Zbigniewa Sykulskiego odpowiedzialny jest również obecny zarząd. Zarówno pełniący obowiązki prezesa Krzysztof Jerzyk, jak i wiceprezes Mirosława Puczko-Szymańska są z firmą od początku. Po przekształceniu Merlina w spółkę akcyjną, Zbigniew Sykulski objął stanowisko prezesa rady nadzorczej, a jego zastępcą został Piotr Wilam. Akcjonariat spółki przedstawia się następująco: Zbigniew Sykulski - 58%, Piotr Wilam - 25%, jeden ze współzałożycieli Merlina, Jacek Herman-Iżycki - 10%, Maciej Sykulski - 7%.

Sprzęt potrzebny do obsługi sklepu, to głównie komputery. Serwery Merlina mieszczą się w siedzibie firmy w Piasecznie, natomiast większość prac związanych z konserwacją wykonywana jest zdalnie z siedziby warszawskiej. Oprogramowanie od początku było przygotowywane przez informatyków Merlina. Co ciekawe, grupa programistów, która współpracowała z Merlinem w pierwszych latach działalności, tworzyła później polską wyszukiwarkę NetSprint.

Dystrybucja i logistyka

E-biznes od kuchni: Merlin.pl

Sklep Merlina przy ul. Złotej 61 w Warszawie

Obecnie Merlin dysponuje dwoma magazynami o łącznej powierzchni 3000 m2. Większy (1900 m2) mieści książki, płyty, filmy i multimedia, mniejszy (1100 m2) - pozostały asortyment. Ponieważ już teraz brakuje w nich miejsca, od lipca Merlin wynajmie kolejny magazyn o znacznie większej powierzchni (5400 m2).

Prace przy pakowaniu i wysyłce towarów zaczynają się od godz. 7:00 i trwają do godz. 22:00. Obsługa magazynu stanowi znaczną część 120-osobowej grupy pracowników, ale w szczytowych momentach nawet to nie wystarcza. W grudniu, gdy obroty rosną w związku ze zbliżającymi się świętami, sklepy internetowe przechodzą prawdziwy test logistyki. W Merlinie jest podobnie. Aby zdążyć z realizacją wszystkich zamówień, firma zatrudnia wtedy dodatkowych pracowników.

Ze względu na dużą różnorodność zamówień, wszystkie produkty są pakowane ręcznie. W 2005 r. firma zainwestowała w dwie maszyny, które usuwają z paczek powietrze, dzięki czemu zapakowane produkty są mniej narażone na uszkodzenia podczas transportu.