Cybersquatters

W Polsce najgłośniejsze przypadki odkupienia domen to: warta 15 tys. USD transakcja sprzedaży nazwy obecnego portalu Poland.com oraz kilkadziesiąt tysięcy złotych Idea.pl - dzisiaj znak towarowy sieci Idea Centertel. Ale akurat w odniesieniu do nich trudno mówić o typowym cybersquattingu. Poland.com została odkupiona od pomysłowych obywateli zza oceanu, którzy rejestrowali domeny z nazwami krajów w rozszerzeniu, ale to było posunięcie z premedytacją. Ówcześni posiadacze byli zresztą zaskoczeni, że z ofertą odsprzedaży zwróciła się do nich firma prywatna, a nie oficjalny przedstawiciel Polski. Centertel z kolei był zmuszony wejść w posiadanie domeny Idea w związku z wejściem na rynek telefonii komórkowej DCS 1800. Aby zachęcić potencjalnych klientów, potrzebował chwytliwej nazwy, takiej, jaką już mieli konkurenci Era GSM i Plus GSM. Idea była wręcz idealna, lecz niestety zajęta przez firmę z innej branży. Operator musiał więc ją odkupić. O innych przykładach nie słychać. "Takie sprawy załatwia się cicho. Nie jest bowiem powodem do dumy, iż firma zaspała z rejestracją danej domeny albo została wyprzedzona przez squattera" - uważa Jacek Lorenz, specjalista PR portalu należącego do MCI. Z tym poglądem zgadza się Xawery Konarski. "Ofiarami cybersquattingu padło już kilka polskich firm. Sprawy zostały załatwione po cichu i polubownie. Bycie ofiarą squattera to nie jest powód do rozgłosu" - mówi adwokat. Dodaje też, że zakończył się proces w sprawie odzyskania domeny, jaki wytoczyła "duża firma ubezpieczeniowa". Z tego co udało nam się ustalić, chodzi tu faktycznie o giganta - Powszechny Zakład Ubezpieczeń. Posiadał i posiada wprawdzie domenę www.pzu.pl, ale spór dotyczy pzu.com.pl. Do sieci Homenet natomiast należy internetowa strona partnera branżowego PZU - Eureko (www.eureko.pl). Odpowiednik .com w Sieci nie istnieje.

Oprócz PTK Centertel kłopoty z domenami internetowymi dotknęły w pewnym momencie jego konkurenta - Polkomtel (Plus GSM). Nie dość, że adres www.plus.gsm.pl znalazł się w gestii krakowskiej spółki CyberNet, to przed 4 laty Era podkupiła Plusowi domeny www.plusgsm.com i www.polkomtel.com. W rozmowie z Rzeczpospolitą Robert Niczewski, rzecznik Ery, przyznał, iż "z etycznych względów" odstąpiono Polkomtelowi prawa do tych domen w ramach "dżentelmeńskiej umowy". Leszek Kamiński, rzecznik prasowy Polkomtela, jesienią ub.r. mówił, że obecnie obie domeny, a także domena eragsm. com, należą do prywatnej firmy ze Śląska. "Nie jestem w stanie powiedzieć, jak owa firma weszła w ich posiadanie. Oferowano nam ich odkupienie , ale za cenę, której nie akceptujemy" - odpowiadał na pytania Rzeczpospolitej Leszek Kamiński.

Stylistka odzyskuje markę

W grudniu 2000 r. projektantka mody z Melbourne, Bettina Liano, odzyskała prawo do nazwy strony internetowej bettinaliano.com. Strona została zarejestrowana w USA przez Footscraya. Internet Corporation for Assigned Names and Numbers, organizacja rejestrująca domeny internetowe, szybko rozstrzygnęła sprawę na korzyść Bettiny Liano.

"Warto też zwrócić uwagę na fakt, iż ogromną popularnością cieszą się domeny o krótkich nazwach, jedno- czy dwuliterowych" - mówi Xawery Konarski. Najbardziej znane to Wirtualna Polska (wp.pl) i portal Szeptela - E.pl. Lecz zarejestrowanie jednoliterowej domeny jest obecnie niemożliwe, ponieważ wszystkie są zajęte. Jeśli nie przez firmę, której nazwa domeny jest początkową literą, to przez firmy działające na ich zlecenie, wśród których dominuje Polbox. Wpisując w porządku alfabetycznym kolejne nazwy, może znaleźć się np. na stronie Portalu Kulturalnego O. Przy okazji wyszło na jaw, że o ile czołowy polski portal Onet zarejestrował domeny z rozszerzeniami .pl i .com.pl, o tyle adres www.wp.com.pl to domena Wydawnictw Prawniczych PWN. Z innych ciekawostek - wpisując domenę www.y.pl, trafiamy na stronę główną Portalu.pl. Podobnie rzecz ma się z dwuliterowymi domenami, ale w tym przypadku tych zagospodarowanych nie na handel, lecz na konkretne przedsięwzięcie jest zdecydowanie więcej.