Burza o 1%

PolGaz Telekom planuje jedynie połączenie kabla z Warszawą, gdzie będzie istniała możliwość przyłączenia do światłowodu polskich firm. Pod względem przepustowości poszczególne sieci proponują klientom zbliżone możliwości techniczne.

Operatorzy świadczący usługi przesyłu danych za granicę nie demonizują hipotetycznego zagrożenia, związanego z nowo kładzionym kablem. "Światłowód jamalski będzie konkurencyjny dla wszystkich firm zainteresowanych transmisją danych między wschodem a zachodem" - mówi Michał Potocki, wicedyrektor Biura Prasowego TP SA. "Jednak nawet gdyby to połączenie nie powstało, pojawią się inne łącza. Zapotrzebowanie na tego typu usługi jest duże i wiele nowych firm zapewne zechce zaistnieć na rynku" - podsumowuje.

Również potencjalni klienci sceptycznie podchodzą do kwestii kontrowersyjnego kabla. "Nie wiemy, co się stanie, gdy światłowód jamalski zostanie uruchomiony" - mówi Janusz Sznajder z Formus Polska. "Zainteresujemy się nim w zależności przedstawionej nam oferty usług VoIP i zaproponowanych cen. Rynek polskiej telekomunikacji jest bardzo dynamiczny, zmienia się w szybkim tempie, zaś termin uruchomienia światłowodu nie jest znany" - dodaje.