Dostęp radiowy od NASK dla warszawiaków

NASK wykonał pierwszy krok w kierunku budowy sieci nowej generacji. Tym razem oferta dostępu do interentu skierowana będzie już nie tylko do klientów biznesowych, lecz również do zwykłych użytkowników, choć do nich oferta trafi prawdopodobnie w drugiej kolejności. Jej atrakcyjność NASK ujął w jednym zdaniu: gdzie inni nie mogą, tam NASK dotrze.

16 września br. odbyła się w Warszawie pierwsza transmisja danych z wykorzystaniem bezprzewodowego systemu radiowego pracującego w koncesjonowanym paśmie radiowym 3,6-3,8 GHz. Szczegółowe testy pozwoliły wybrać system cechujący się znakomitymi parametrami teletransmisyjnymi. Wykorzystywany przez NASK system Vecta Star umożliwia świadczenie usług telekomunikacyjnych w promieniu około 30 km od centrum Warszawy, nawet tam, gdzie nie docierają inni operatorzy. Usługi w nowej ofercie NASK są skierowane przede wszystkim do wymagających klientów biznesowych, którzy coraz częściej lokują swoje siedziby poza centrum stolicy.

System VectaStar pracuje w oparciu o technologię ATM zapewniającą wysoką jakość transmisji. Zasięg stacji bazowej pracującej nawet przy ograniczonej linii widoczności wynosi około 30 km, a przeprowadzone kilka dni temu testy nie wykazały wrażliwości systemu na zmiany pogodowe. Dzięki temu wszystkie usługi transmisyjne dostępne w ofercie NASK, czyli szerokopasmowy dostęp do internetu, sieci korporacyjne VPN, usługi technologii stacjonarnej czy łacza cyfrowe, będą mogły być świadczone z zachowaniem najwyższych parametrów jakościowych gwarantowanych umowami SLA, nawet w miejscach o ubogiej infrastrukturze teleinformatycznej.

Jak nam wyjaśniła Anna Rywczyńska z NASK, usługa jest obecnie skierowana do firm i instytucji. - Dlatego też trudno mówić o konkurowaniu z Neostradą. W zasadzie nie podajemy informacji o cenach, ale przykładowo dostęp do internetu EIA o gwarantowanych parametrach jakościowych przy odpowiednich warunkach technicznych

i w zależności od długości kontraktu kosztuje od około 1500 do około 2000 zł
.

Dzięki zastosowaniu technologii radiowej NASK będzie miał własną strukturę dostępową, co umożliwi świadczenie usług telekomunikacyjnych niezależnie od lokalizacji klienta.

NASK może pracować w paśmie radiowym 3,6-3,8 GHz dzięki polityce prezesa URTiP, który zagospodarowuje wolne zasoby częstotliwości, przeznaczając je dla świadczenia usług dostępowych. Do chwili obecnej zakończył następujące postępowania przetargowe: w dniu 28 grudnia 2004 roku przetarg na rezerwacji częstotliwości w zakresie 3,6-3,8 GHZ z przeznaczeniem na budowę cyfrowych sieci radiowego dostępu abonenckiego SRDA (np. dla usług telefonicznych lub właśnie bezprzewodowego szerokopasmowego dostępu do internetu). Przetarg ten wyłonił trzy firmy: E-internets, Polską Telefonię Cyfrową oraz NASK. W dniu 25 lipca 2005 br. prezes URTiP ogłosił zwycięzców drugiego przetargu na trzy rezerwacje częstotliwości dla ogólnopolskich sieci SRDA w zakresie 3,6-3,8 GHz, tj.: Netia Globe, Netia Świat i NASK.

Dołącz do dyskusji
Bądź pierwszy i zostaw komentarz.